Julian Knight’tan futbol alanındaki homofobiyi önlemek için çağrı

Birleşik Krallık Parlamento üyesi ve dijital, kültür, medya ve spor komitesine yeni atanan Julian Knight, futbol alanındakii homofobinin bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini bildirdi. Premier Lig’in üst düzey futbol kulüplerinde hâlâ açık kimlikli LGBTİ+ futbolcuların olmamasını “inanılır gibi değil” sözleriyle nitelendiren Knight, müsabakalarda özellikle ırkçı ve homofobik taraftarların ayrımcı tezahüratlarını ve her türlü baskısını eleştirdi. 

Knight, birçok milletvekilinin de bu şekilde düşündüğünü belirterek Futbol Suçları Yasası’nda (Football Offences Act- 1991) ciddi değişikliğe gidilmesini önerdi. Bu teklif, ırkçı ve homofobik taraftarların stadyum dışına çıkartılmasını ve homofobik istismarla mücadeleyi kapsıyor. “Futbol alanı hâlâ homofobik” diyen Knight, bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiğini savunan tek isim değil. Knight’ın eski mevkidaşı Damian Collins de benzer bir mücadele göstermiş ve görevi sırasında birçok milletvekili ile hükümete yasa değişikliği konusunda baskı yapmıştı.

Futbol Suçları Yasası, Britanya’da 1991’de saha içi güvenliği sağlamak amacıyla kabul edilmiş kuralları kapsıyor ve özellikle ırkçı taraftarların saha içine yabancı madde ile girmesini, maç sırasında sahaya yabancı madde atmasını vb. müdahaleleri önlemek amacıyla oluşturulmuş. Yasanın kapsamı Premier Lig maçlarını, Galler Ligi’ni ve ulusal maçları kapsıyor. 

Yazı: Işıl Saykan