Disney Channel’ın ilk LGBTİ+ baş karakterli yapımıyla tanışın

Halihazırda eğlence sektörünün en büyük medya şirketi olan Disney, bir süredir çeşitlilik ve temsiliyet üzerine birtakım olumlu adımlar atmakta. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dair içerikler üretmesine pek alışık olmadığımız marka, Disney Channel dizisi Andi Mack’de bir gay karaktere; bu sene vizyona giren Pixar filmi Onward’da ise Lena Waithe’in seslendirdiği, lezbiyen polis memuru Spector’a yer vermişti. Lakin hem Spector’ı hem de Cyrus’u yalnızca ana öyküye hizmet eden yan karakterler olarak tanıyabilmiştik. Geçtiğimiz aylarda Disney+’da yayımlanan Out isimli kısa animasyon ise tarih yazmış ve ailesine açılmayı düşünen eşcinsel başkarakteri Greg, stüdyonun ilk LGBTİ+ protagonisti olmuştu.

Bu sefer gündemimizde çiçeği burnunda Disney Channel animasyonu The Owl House var. Dizide gizemli bir kapının ardında hayal bile edemeyeceği bir dünya keşfeden, herhangi bir büyü yeteneği olmamasına rağmen cadı olmaya kararlı Luz odağa alınmakta. 14 yaşındaki Dominik-Amerikalı Luz’un erkek bir karaktere ilgisi olduğuna önceki bölümlerde şahit olmuştuk. Yayımlanan son iki bölümde ise (“Enchanting Grom Fright” ile “Wing It Like Witches”) yaşıtı bir kız olan ve onu baloya davet etmek isteyen Amity’ye ilgi beslediğini görmek mümkün. İkili bir taraftan canavarlarla savaşırken, bir yandan da ay ışığı altında dans etmekteler.

Dizi böylece Disney’in ilk biseksüel, Disney Channel’ın da ilk LGBTİ+ başkarakterine yer vermiş oluyor. Sosyal medyada çok konuşulan sahnenin ardından, The Owl House‘un yaratıcısı Dana Terrace hislerini şöyle paylaşmış: “Henüz geliştirme aşamasındayken, kuir çocukları ana kadroya koyma niyetimde oldukça açıktım. Yalan konusunda korkuncum, bunu gizliden gizliye yapmak zor olurdu.” Başlangıçta fikre mesafeli yaklaşan Disney’i, bireysel çabalarıyla ikna ettiğini söylüyor yapımcı: “Bu karara yeşil ışık yaktığımızda, bazı Disney yöneticileri bana biseksüel veya eşcinsel ilişki temsili gösteremeyeceğimi söylediler. Neyse ki inatçılığım karşılığını verdi ve şu an mevcut yönetim tarafından oldukça destekleniyorum!” Türkiye’de de Baykuş Evi adıyla yayımlanan dizinin sansüre maruz kalıp kalmayacağı, elbet merak konusu… 

The Owl House vesilesiyle, Disney âleminde yakın geçmişte tanıştığımız diğer LGBTİ+ karakterleri de bir hatırlayalım.

Cyrus Goodman (Andi Mack)

13 yaşındaki Cyrus, Jefferson Ortaokulu’nda öğrenci ve baş karakter Andi’nin en yakın arkadaşlarından biri. Dindar bir Yahudi ailenin çocuğu, ebeveynlerinin ikisi de terapist. Okulun en havalı çocuğu olmasa bile en cana yakınlardan biri; özverili, açık fikirli ve anlayışlı… Kendini keşfetme süreci, dizinin ana karakterlerinden Jonah’a hisleri olduğunu fark etmesiyle başladı. Cyrus duygularını en yakın arkadaşı Buffy ile paylaştığı zaman, izleyiciler de cinsel yönelimini keşfetmiş oldu. Karaktere, geçtiğimiz sene biseksüel olduğunu açıklayan genç oyuncu Joshua Rush hayat vermekte.

Spector (Onward)

Efsanevî yaratıkların yaşadığı bir dünyayı mesken tutan filmde; tek göz ve boynuza sahip, lezbiyen bir polis memuru olarak karşımıza çıkıyor Spector. Oyuncu, yazar ve yapımcı Lena Waithe tarafından seslendirilmekte. 2017 yapımı Beauty and the Beast‘deki LeFou’nun aksine, açık bir LGBTİ+ karakter olarak görüyoruz kendisini: Kız arkadaşının bahsini geçiriyor diğer polis memuruna. Filmin içinde sadece bir replikle geçen bu detay kolayca gözden kaçabilse de; film bu detay sebebiyle Rusya, Polonya ve bazı İslam ülkelerinde vizyon şansı bulamamıştı.

Greg (Out)

Hem Disney, hem de Pixar’ın ilk LGBTİ+ baş karakterine yer vermesiyle bir ilke imza atmıştı Out. Greg ve partneri Manuel’i, evlerinden taşınmak üzere olan gay bir çift olarak tanıyoruz. Greg’in ailesi sürpriz bir şekilde yardıma geldiğinde, henüz onlara açılmamış olan karakterimiz kendisini zor bir durumun içinde buluyor. Manuel sessizce arka kapıdan çıkarken, Greg de ikisinin fotoğraflarını saklamaya çalışıyor. Ancak köpeği ile zihinleri sihirli bir şekilde yer değiştiriyor ve işler daha da karmaşık hâle geliyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer