“Bir Lubunya Arşivi’nin Öyküsü” bugün SALT Galata’da

Araştırmacı Serdar Soydan, 20 yıla yakın süredir üzerinde çalıştığı “Lubunya Arşivi” ile ilgili konuşmak üzere, arşiv ve toplumsal hafıza arasındaki ilişkileri irdeleyen Arşivden Sonra? serisinin konuğu oluyor. Kayıp Ailemin İzinde: Bir Lubunya Arşivi’nin Öyküsü bugün saat 19:00’da SALT Galata’da.

Soydan’ın yalnız olmadığını keşfetme ve kayıp ailesinin izini sürme motivasyonuyla giriştiği arşiv çalışması, harf devriminden 1980’lerin ortalarına kadar Türkiye basınında LGBTİ+ yansımalarının izini sürüyor ve çok daha fazla geliştirebilmek isteyeceğimiz lubunya hafızasına çok değerli bir katkı sunuyor.

lubunya-3
saygısızlık (1)

Serdar Soydan bugün SALT Galata’da yapacağı konuşmasında farklı edebiyat eserlerinden, gazete ve dergi küpürlerinden yararlanarak 1960’lardan bugüne trans var oluşa ağırlık verecek, 1970’lerin başında sahne almaya başlayan ve 12 Eylül darbesi sonrası, 11 Haziran 1981 tarihinde bu hakları elinden alınan trans kadınların yaşam öykülerini anlatacak ve lubunya arşivinden özellikle 1970’lerden 1980’lerin sonuna kadar yaşanmış çeşitli tarihsel olayları paylaşacak.

şorolo
dav