Junji Ito Maniac ile tüyler diken diken

Yazı: Deniz Özöztürk

Hikâyeleriyle klostrofobiden tripofobiye bütün korkularımızı tetikleyen, detaylı çizimleriyle “body horror”ı iliklerimize işleten ünlü mangaka Junji Ito, Netflix’le ortak bir yapıma imza atıyor. Junji Ito Maniac: Japanese Tales of Macabre isimli proje, bizzat yazar tarafından seçilmiş ve daha önce animeye uyarlanmamış 20 çalışmasından oluşacak.  

Geçtiğimiz günlerde Netflix Anime hesabından yayımlanan kısa bir klip ile serinin 19 Ocak 2023’te platformda olacağı duyuruldu. Klipte gördüğümüz kesitlerden, Tomie serisinden Photo hikâyesinin de proje için seçildiği anlaşılıyor.   

Ayrıca Junji Ito, Netflix’in resmî YouTube hesabından yaptığı tanıtımda; Tomie’nin yanı sıra ürpertici gülümsemesiyle ikonikleşen karakter Suichi’nin ve The Hanging Baloons hikayesinin de dizide yer aldığını söylemişti. GameRant’e göre dizide karşımıza çıkacak diğer hikâyeler şunkar: Bullied, Gravetown, The Strange Hikizuri Siblings: The Séance, Ice Cream Truck ve Libary of Illusions.  

Junji Ito hikayeleri, 2018’de Studio DEEN tarafından The Junji Ito Collection adındaki 12 serilik bir mini diziye uyarlanmıştı. Netflix, Junji Ito Maniac: Japanese Tales of Macabre adlı projenin ekibini bir araya getirirken bunu unutmamış. Bir önceki uyarlamada da çalışan yönetmen Shinobu Tagashira’nın yanı sıra senarist Kaori Sawada, ses tasarımcısı Hozumi Goda ve besteci Yuki Hayashi, Netflix’in Junji Ito antolojisinde de görev almış. Ayrıca Full Metal Alchemist’in Edward Elric karakterinin sesi Romi Park ve Attack on Titan’da Eren Yeager karakterinin sesi Yûki Kaji de seslendirme kadrosunda.

Türkçeye çevrilen 5 Junji Ito mangası 

Gerekli Şeyler Yayıncılık, 2017’den bu yana birçok Ito anlatısını Türkçeye kazandırdı. 

Uzumaki Serisi 

Uzumaki -bir diğer adıyla Sarmal– üç kitaplık bir manga dizisi. Hikâye; Japonya’nın kıyısında, etrafı dağlarla çevrili Kuruozu’da yaşayan Kirie Goşima ve sevgilisi Suiçi Saito ile başlar. Kuruozu kasabasında her şeyin sarmal desenini almasına neden olan bir lanet vardır. Uzumaki’nin çizimleri okuyanları klostrofobik hissettiriyor. 2000’de çekilen, aynı adlı bir canlı aksiyon filmi de mevcut. Adult Swim’in yıllardır hazırlıklarını sürdürdüğü, müziklerini Colin Stetson’ın bestelediği anime uyarlaması da 2023’te yayına başlayacak. 

İnsanlığımı Yitirirken 

Osamu Dazai’nin aynı adlı romanının manga uyarlaması. Kitap; çevresindekilerin düşüncelerini fazla önemseyen, kaygılı Youzou Ooba’nın çaresizce kendini gülünç duruma düşürmesini ve ölümü beklemesini konu ediyor. Tabii Junji Ito’ya özgü bir karanlıkla… 

Korku Kesitleri 

Sakinlerine sırt çeviren eski bir ev, ölülerin gömülmediği bir aile ve dahası… Çeşitli manga dergilerinde yayımlanan ve çoğunlukla 2013-2014’e tarihlenen sekiz Junji Ito hikâyesinden oluşan bir derleme. 

GYO 

Tatil yapmak için gittikleri Okinava sahilinde, bacaklı tuhaf balıklar keşfeden Tadaşi ve Kaori isimli genç çiftin başından geçenler anlatıyor GYO. Body horror sevenlerin favori mangalarından biri.

Tomie Serisi 

Göreni kendine âşık eden, erkeklerin kafasını karıştıran güzeller güzeli Tomie… Başına ne gelirse gelsin yeniden dirilir ve erkeklere musallat olur. Japonya’da üç kitaplık bir seri fakat Türkçesi iki kitapta birleştirilmiş.