JUNUN, Bokanté, Hindi Zahra ve nicesi 24. İstanbul Caz Festivali'nde

4-20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 24. İstanbul Caz Festivali’nin programı dün akşam açıklandı. 50’den fazla konserin gerçekleşeceği festivalde JUNUN, Nik Bärtsch, Bokanté, Fatoumata Diawara, Hindi Zahra, Dee Dee Bridgewater ve Roberto Fonseca gibi isimler sahne alacak.

4 Temmuz’da başlayacak festivalin ilk gecesinde iki duayen isme Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ve Türk pop ve caz müziğinin önemli isimlerinden biri olan Fatih Erkoç, festivalin ilk gecesi Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde  ödüllerini alacak.

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki programının öne çıkan isimleri arasında, Radiohead gitaristi Jonny Greenwood ve İsrailli müzisyen Shye Ben Tzur’un Hindistan’da The Rajasthan Express’le birlikte hayata geçirdiği JUNUN, birçok farklı müzikal kimliğiyle tanıdığımız ve kendine has dinamikleri sahneye kusursuzca taşıyan Nik Bärtsch‘ın Ronin projesi, Afrika’nın son yıllarda en çok ses getiren müzisyenlerinden Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra, Snarky Puppy grubunun basçısı ve kurucusu Michael League’in farklı etkileşimleri tek potada eriten yeni projesi Bokanté, üç Grammy ödüllü Amerikalı müzisyen Dee Dee Bridgewater, köklü plak şirketi Blue Note’un yeni keşfi Kandace Springs ve Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca bulunuyor.

Bu seneki festivalin en merak edilen programlarından biri flamenko gitaristi Paco De Lucia’ya saygı duruşu niteliğinde olacak Beyond The Memory konseri. Efsanevi müzisyenin kariyerinin çeşitli aşamalarında birlikte çalıştığı Antonio Serrano, Carlos Benavent, Jose Mari ve birçok müzisyenin sahne alacağı konser 8 Temmuz gecesi Zorlu PSM Ana Sahne’de gerçekleşecek. Beyond The Memory konserine Türkiye’den de Cenk Erdoğan, Taksim Trio ve Levent Yüksel konuk olacak.

Festivalle özdeşleşen Gece Gezmesi programına da Kadıköy’deki çeşitli mekanlar ev sahipliği yapacak. 6 Temmuz akşamı gerçekleşecek Gece Gezmesi konserlerinde Gevende, Jakuzi, Ceyl’an Ertem ve Kolektif İstanbul gibi grup ve müzisyenler sahne alacak.

Birçok heyecan verici konsere ve buluşmaya ev sahipliği yapacak 24. İstanbul Caz Festivali’nin program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.