K-Pop’un yıldız grubu BlackPink’i konu eden yeni Netflix belgeseli ve dahası

Seul çıkışlı K-Pop grubu BlackPink’i konu edecek Light Up The Sky belgeseli, geçtiğimiz günlerde Netflix’in Twitter hesabından “Dünya’nın en popüler gruplarından biri hakkında her şey” şekline duyurulmuştu. Grubun üyeleri Lisa, Rosé, Jisoo ve Jenni’nin fotoğrafları ayrıca Netflix profil ikonları olacak.

Belgesel, grubun merakla beklenen ilk stüdyo albümünün yayımlanmasının iki hafta sonrasında, 14 Ekim’de çıkacak ve grubun bu noktaya gelmek için geçirdiği zorlu yolculuğu konu edecek. Haberin duyurulmasının ardından BlackPink, sosyal medyada birtakım tepkilerin de odağındaydı. “4 yıllık grubun belgeseli mi olur?” şeklindeki eleştiriler grubun hayranları tarafından, bir grubun böylesi acımasız bir sektörün önüne koyduğu engellerin üstesinden gelerek bu denli başarı elde etmesinin sorgulanacak bir tarafı olmadığına vurgu yapılarak ustalıkla savuşturuldu. Nitekim  parçaları rekordan rekora koşan, dikkat çekici ortak yapımlarla dev bir hayran kitlesini peşinden sürükleyen bir grup BlackPink.

BlackPink hayranları gelecek albümden şu ana kadar “How You Like That” ve Ariana Grande, Victoria Monet, Selena Gomez gibi isimlerle iş birliği olan “Ice Cream” şarkılarını duydu. “How You Like That” ile grup birden fazla rekorun da sahibi. Şarkının klibi YouTube’da 86,3 milyon izleyiciye ulaştı ve 24 saat içinde en fazla izlenen video oldu. Ancak bu rekor daha sonra K-Pop’un bir başka hit grubu BTS’in ”Dynamite” videosunun 24 saat içinde 101,1 milyon izlenme sayısına ulaşmasıyla kırıldı.

BlackPink, 2020’de yukarıda saydığımız iki single’ın yanı sıra  Lady Gaga’nın “Sour Candy” parçası ve Dua Lipa’nın Club Future Nostalgia albümündeki “Kiss and Make Up” çalışmasında da kendini gösterdi. 2 Ekim’de çıkacak albümleri ve Netflix belgeseli için son derece heyecanlı olduğunu belirten grup, bu albümle hayranlarını eğlendirerek pandeminin yaşattığı zor süreç için onlara moral vermek niyetinde. 

K-Pop üzerine çevrimiçi izlenebilen 3 belgesel daha

K-Pop: Korea’s Secret Weapon?

BBC Radio programcısı Adele Roberts bir gün dinleyenlerine K-Pop seçkisi sunmaya karar veriyor ve binlerce mesaj alıyor. Hâliyle o da bu müziği daha iyi anlamak için kültürün merkezine gidiyor ve K-Pop hayranları ve BTS ile röportajları da içeren bu belgeseli BBC Radio 1 için yapıyor.

K-Pop: Under the Knife

Dünya genelinde bir fenomene dönüşen K-Pop’un karanlık taraflarını keşfe çıkan bir RT belgeseli. Six Bomb grubunun üyelerini merkeze alan belgeselde, genç müzisyenlere dayatılan güzellik anlayışı ve fanlarını da kapsayacak şekilde yaygınlaşan estetik ameliyatları mevzusu mercek altında.

Global Youth, Dreaming of K-pop

Changwon şehrinde düzenlenen 2015 K-POP World Festival’ın finalisti olan 14 gruba odaklanan belgesel, Güney Kore’yi aşıp dünyaya yayılan K-Pop fenomeninin  ulaştığı boyutları gözler önüne seriyor. 

Yazı: Biçem Kaya