Şiddetle mücadele eden üç kadın, bir dans tiyatrosunda buluşuyor

Açı Lisesi dans öğrencilerinden oluşan Kadın Dans Tiyatrosu, kadınların yaşam hakkına, bağımsızlığına kast eden şiddet olaylarına karşı inşa ettiğimiz ortak mücadele zeminini sanat yoluyla güçlendiriyor. 

Advertisement

KADIN adlı performansla, günümüzde yaşanan kadın hakları ihlallerine dikkat çekmeyi amaçlayan topluluk, üç farklı yaşam öyküsünü dans tiyatrosu formatında sahneye taşıyor. Gösteri, biri ülkemizden olmak üzere dünyanın üç farklı yerinden, üç farklı kadının şiddet ile mücadelesini konu alıyor.

Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan genç jenerasyonu temsil eden Kadın Dans Tiyatrosu, kadına yönelik şiddete dair köklü bir değişim için çözüm odaklı bir görev üstlenerek, konu hakkındaki farkındalığın görsel sanatlar aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırılması niyetinde.

Yönetmen / koreograf İlayda Özne Ertay, yardımcı yönetmenler Lalin Zeynep Ersu ve Leyla Eren ile 25 genç dansçıyı buluşturan gösterinin 15 dakikalık bir belgeseli de bulunmakta.

Her performanstan elde edilen gelir, kadınları güçlendirmek ve korumak adına çalışan kimi derneklere bağışlanıyor. 2019’dan bu yana sahnelenmeye devam eden KADIN sayesinde şimdiye kadar TOÇEV, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’na destek verildi. Sıradaki gösteri, 10 Haziran’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda. Bağışlar bu kez, Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin “Kadın ve Çocuk Güvende” fonuna aktarılacak. Biletlere Passo üzerinden ulaşılabilir.