Kan, buz ve toksik erkeklikle örülü “The North Water”dan ilk fragman

Yazar ve akademisyen Ian Mcguire’ın ödüllere doymayan, Doğan Kitap tarafından Kuzey Suları adıyla Türkçe’ye de kazandırılan romanı The North Water; BBC adına hazırlanmış iddialı bir prodüksiyonla, dizi formatında hayata geçiyor. Romanla aynı ismi taşıyan projeden yayımlanan pek şatafatlı ilk tanıtım; kan, buz ve toksik erkeklikle örülü bir ekran deneyiminin işaretçisi adeta. Görüntülerin sahiden de Kuzey Kutbu’nda çekilmiş olması, gerçeklik duygusuna başarıyla hizmet etmiş gibi.

Ekran serüveni 5 bölüm olarak planlanan The North Water için kamera arkasında sevmelere doyamadığımız bir isim var: LGBTİ+ sinemasının iki şahaneliği Weekend ve Greek Pete’in yanı sıra 45 Years ve Lean on Pete gibi kalburüstü işleriyle ne kadar eşsiz bir yetenek olduğunu her defasında kanıtlayan Andrew Haigh. Ömrü kısa süren HBO dizisi Looking’in ardından yeniden televizyon dünyasına el atıyor.

Kurduğu oyuncu kadrosunda, başrolleri paylaşan Jack O’Connell ve Colin Farrell’ın yanı sıra Tom Courtenay, Stephen Graham, Peter Mullan, Sam Spruell ve Roland Møller gibi isimleri görmek mümkün.

İnsanlığa dair tüm umutlar sular altına gömülüyor

The North Water, 19. yüzyılda, Kuzey Kutbu sularında yapılan balina avcılığı sırasında, bir gemide doktor olarak görevini sürdüren eski ordu cerrahı Patrick Sumner’ın hikâyesini anlatacak. Sumner, sömürge topraklarda işledikleri suçlar ve puslu geçmişleri ile bilinen bir grup erkeğin doldurduğu Volunteer gemisinde, bedenini ve ruhunu afyonla uyutmayı seçiyor.

Şiddete eğilimi ve gaddarlığıyla bilinen Drax ise mürettebatın lideri olarak, aralarında en az masum olanı. Keşif gezisinin gerçek yüzü ortaya çıktıkça iki karakter arasında büyük bir çatışma patlak veriyor. Gemi balina katletmek için açık denizlerde yol aldıkça insanlığa dair tüm umutlar suya gömülüyor; para, kâr, mülkiyet, sömürü, iktidar ve şiddetle örülü erkeklik dünyası gözler önüne seriliyor.

Türkiye’deki izleyiciler The North Water’ı bu yılın sonunda, Digitürk ve Tivibu’da yer alan BBC First üzerinden izleyebilecekler.