90’lardan günümüze uzanan bir suç hikâyesi: Karen Pirie

Yazı: J. Hakan Dedeoğlu

ITV’de 2022 sonlarında yayımlanan Karen Pirie, yıllar yıllar önce işlenmiş bir cinayeti çözmeye çalışan genç bir dedektifi merkezine alıyor. Val McDermid’in roman serisinden uyarlanan dizinin, Rotten Tomatoes puanının yüzde 91 olduğunu da belirtmekte fayda var.

Hangi zaman diliminde, hangi mekânlarda geçiyor?

1996 ve günümüz İskoçya’sında, St.Andrews isimli bir kasabadayız. 

İzlemeden önce bilinmesi gerekenler

-İngiliz suç dizisi müptelaları çok tatmin olacak. 

-Dizi Val McDermid’in çok satan roman serisi Inspector Karen Pirie’den uyarlama. Kitaplar maalesef Türkçeye henüz çevrilmemiş.

-Dizinin yapımcıları Line of Duty ve Bodyguard gibi “hit” dizilerin yapımcıları. Yani referanslar 10 puan, 5 yıldız. 

-2. sezon onayını almış. Gerçi İngiliz yapımı olunca ikinci sezon 3 yıl sonra mı, 10 yıl sonra mı gelir bilinmez. 

-Jenerik müziği, İskoçya’da geçmesinden de ötürü, Arab Strap’in nefis “The Turning of Our Bones şarkısı. Harika seçim!

-Dizi üç bölüm. Ama ilk bölüm iki, diğer bölümlerse bir buçuk saatten. Yani toplam 6 saatlik materyal var aslında. 

Neyi anlatıyor? 

1995 yılında bir barmen kadın bıçaklanarak öldürülür. Bedeni bir katedral kalıntıları arasında bulunur. Üç üniversite öğrencisi şüpheli olarak gözaltına alınsa da delil yetersizliğinden serbest bırakılırlar ve katil asla bulunamaz. 25 yıl sonra çözülememiş cinayetler üzerine giden bir podcast konuyu tekrar gündeme taşır ve İskoç emniyet teşkilatını eleştiri yağmuruna tutar. Durumdan rahatsız olan teşkilat davanın tekrar açılması için yeni bir ekip kurar ve görevin başına genç dedektif Karen Pirie’yi atar. Pirie çok deneyimli olmasa da keskin zekâsı sayesinde zamanında gözden kaçmış, örtülü kalmış bilgilere ulaşmaya başlar. Yeni teknolojilerin de sayesinde ortaya çıkan yeni bulgular davayı Karen’ın beklemediği yerlere sürükler.  

İlk intiba

Dizi ait olduğu British Crime geleneğine aşırı sadık. Bu eğer türün seveniyseniz çok iyi bir haber. Atmosfer, karakterler, olay örgüsü, twistler… Her şey olması gerektiği gibi. Dedektif Karen Pirie’ye hayat veren Lauren Lyle da çok iyi bir iş çıkarıyor. Pirie karakteri şüphesiz Luther, Vera, Marcella gibi sevilen bir karakter olup birkaç sezon ekranlara dönmeye devam edecek. 

En çok neyi sevdim?

Çok güzel işleyen olay örgüsünün yanı sıra dizi cinsiyet ayrımcılığı, ırkçılık gibi konuları işlemekten geri kalmıyor. Ayrıca Pirie karakterinin sevilesi bir yanı var. Sakin, aşırıya kaçmayan, “tuhaf, kırık dedektif” klişesine çok sığınmayan bir yerde ve bu da güzel tat bırakıyor izleyende.