Karşılıklı kıyıların ortak hafızası

NomadMind çatısı altında oluşturulan ve Kültür için Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi, 8 Haziran’da çevrimiçi gerçekleştirilen açılış forumuyla başlamıştı. . Tasarımcıları İzmir’de kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler yapmaya davet eden tasarım ile / with design projesinin şehirdeki yerleştirmelerinin sonuncusu, Metehan Özcan tarafından tasarlanan Kordon Platform, 8 Ekim 2021 Cuma günü saat 18.00’de sergilenmeye başlanacak.


Tasarımcı Metehan Özcan, projesi Kordon Platform’u şöyle tanımlıyor:

“Kordon Platform projesi, bir zamanlar Alsancak’ta kıyıdan denize uzanan ve üzerinde sırasıyla farklı yapıların olduğu platformu, bugünün dolgu sahil yolu üzerinde işaretliyor. Mermer bloklar Altay Spor Kulübü Lokali, Disko Karina ve Palet Restoran gibi yapıları taşıyan deniz üstündeki eski platformun sınırlarını çiziyor. 1998 yılında platformun yıkımına neden olan hızlı otoyol projesi sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla durduruldu ve dolgu yeşil alana dönüştürüldü. Ayrıca platform üzerinden Bayraklı’ya taşınan eski iskele – yeni kafeterya yapısını da hatırlatmayı amaçlayan proje bu yapıya da bir işaretleme yaparak, bugün karşılıklı iki kıyıda yer alan mekânların ortak hafızasına vurgu yapıyor.”

Proje boyunca, davetli tasarımcılardan Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran’ın haziran ve temmuz ayları boyunca kentle ilişki kurdukları sorular etrafında ve seçtikleri bölge özelinde kurguladıkları tasarım odaklı yerleştirme/müdahalelere yönelik olarak tasarım ve üretim süreci devam etmişti. Bu mekânsal yerleştirmeler aracılığı ile kentliyle tasarım-kent ilişkisine odaklı belirlenmiş soruların paylaşılması ve problemli ya da değerli görülen noktalara çeşitli ölçeklerde perspektifler sunulması amaçlayan tasarım ile / with design projesi ayrıca İzmir’de yaşayan ve üreten tasarımcılar arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve iş birliklerini artırmak amacıyla çevrimiçi buluşmalar da gerçekleştirdi.

Ayrıca mekânsal yerleştirmeler aracılığıyla ortaya çıkacak deneyimler yoluyla kentlilerin tasarım algılarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan projede, mekânsal müdahaleler için Konak/Kemeraltı, Konak/Alsancak, Bornova ve Buca olarak 4 farklı tarihi dokuya sahip bölge belirlenmişti. Son proje olan Kordon Platform sergisiyle beraber tasarım ile / with design projesi, Emre Can Swim ve Steph’in çalacağı kapanış partisiyle veda edecek. 

Diğer müdahalelere/yerleştirmelere buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Cerensu Bartu