Kate Winslet başrollü “Lee”nin göz doyuran oyuncu kadrosu

Foto muhabiri ve sanatçı Lee Miller’ın yaşamına odaklanıp savaş fotoğrafçılığı yaptığı yılları takip edecek bir projenin yaklaştığı, başrolünde Kate Winslet’ın yer alacağı bir süredir biliniyordu. Uzun yıllar sonra ses seda gelen projeden yeni havadisler heyecan verici. Winslet dışında kadroda yer alacağı kesinleşen isimler: Marion Cotillard, Jude Law, Andrea Riseborough ve Josh O’Connor.

Odakta II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına savaş fotoğrafçısı olarak giden, maruz kalınan acıları ve toplama kamplarındaki gerçekleri fotoğraflayan savaş muhabiri Miller var. 1930’larda kariyerine Vogue modeli ve ABD’li fotoğrafçı Man Ray’in asistanı olarak başlayan Miller, fotoğraf tutkusunu baskılama çabası nedeniyle Ray’le yollarını ayırıp 1942 yılında Vogue dergisinde savaş muhabiri olarak çalışmaya başlıyor. O dönemdeki mücadeleleri ve uygulanan baskıları merkeze alan filmin seçtiği zaman aralığı için Winslet şunları söylüyor: ‘‘Yapmak istediğimiz Lee’nin yaşamındaki en ilgi çekici dönemi bulmaktı. Kim olduğunu ve yaşadıkları neticesinde neye dönüştüğünü tanımlayan bir dönem.” 

Sinematografisine el attığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi yapımların yanı sıra Oscar adayı belgesel The Betrayal’dan tanıdığımız Ellen Kuras’ın yöneteceği projenin senaryosunda The Post’taki başarısıyla çıkış yapan senarist Liz Hannah’nın parmağı var. Aynı zamanda yapımcı koltuğunda göreceğimiz Kate Winslet’a Finola Dwyer, Troy Lum ve Andrew Mason gibi isimler eşlik edecek. 

Filmin künyesinde ise bol Oscar ödüllü/adaylığı bulunan bir ekip var: Müzikler Alexandre Desplat’a, kostümler Micheal O’Connor’a, sinematografi Pavel Edelman’a ve makyaj ile saç tasarımı Ivana Primorac’a emanet.  

Prodüksiyonuna 2022 yaz döneminde başlayacak filmin çıkış tarihi henüz belli değil. 

Yazı: Senay Arslan