Kate Winslet ve Saoirse Ronan’ın Oscar’a yürüdüğü "Ammonite"a ilk bakış

İki büyük yetenek, Kate Winslet ve Saoirse Ronan’ın başrolleri paylaştığı; Cannes, Telluride, Toronto gibi festivallerin seçkilerinde yer almasıyla şimdiden büyük beklentiler yaratan dönem filmi Ammonite, yayımlanan ilk fragmanıyla yüzünü gösterdi. Dünyanın ilk fosil bilimcisi olarak bilinen Mary Anning’in gerçek yaşam öyküsünden ilhamla yaratılan yapım; biri çiftçi, diğeri göçmen işçi iki erkek arasındaki aşkı anlatan God’s Own Country’yi de çeken Francis Lee’nin yeni projesi.


Ağdalı romantizme geçit bırakmayan, sosyal gerçekçi aşk hikâyesi God’s Own Country ile takdir toplayan Lee, bir kez daha tanıdık sularda yüzüyor gibi gözüküyor. Ataerkil bir dönemde iki kadının aşkını anlatacak olması nedeniyle heyecan duyduğunu söyleyen yönetmen, Ammonite’ın “aşkın gücü -derin, samimi, insani bir ilişkinin gücü-, dokunmanın gücü ve umut” hakkında olduğunu söylüyor. Filmde, ait oldukları sosyal çevreler, yaşları ve kişilikleriyle hiçbir ortak paydası bulunmayan iki kadının; yaşamlarının gidişatını geri dönülmez bir şekilde değiştiren aşklarını izleyeceğiz.

Ammonite‘ın öyküsü 1840’larda, bir Güney İngiltere kıyı şeridi kasabasında geçiyor. Fosil avcısı Mary Anning (Winslet), önemli keşifleriyle alkışlandığı şaşaalı günleri artık geride bırakmıştır. Bulduğu alelade fosilleri zengin turistlere satmak ve hasta annesine maddi destek sağlamak hayattaki yegâne amacıdır. Tam da böyle bir turist olan Roderick Murchison, bir Avrupa turunun ilk ayağı olarak kasabaya gelir ve kişisel bir trajediden kurtulan genç partneri Charlotte’ın (Ronan) bakımını Mary’ye emanet eder. Yoksulluk sınırında yaşayan, her günü bir mücadele olan Mary bu teklifi çevirmeyi göze alamaz; ancak işine olan amansız bir tutkusu ve kibiri, istenmeyen misafiriyle sık sık çatışmasına sebep olur. Sosyal çevreleri ve mizaçları arasındaki uçuruma rağmen Mary ile Charlotte, aradıklarının birbirlerinde olduğunu fark ederler: Yalnız olmadığının farkına varabilmek. Hissettikleri duygular tüm sosyal sınırlara meydan okuyacak, tutkulu ve geri dönüşü olmayan bir aşkın başlangıcı olacaktır.

Ammonite‘ın ödül sezonunu domine edeceğine inanan Lionsgate, bir erteleme söz konusu olmaması hâlinde, filmin ABD vizyonunu 13 Kasım olarak belirledi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer