Greta Gerwig’in ses getiren filmi “Little Women”ın senaryosu yayınlandı

2017’nin yankı uyandıran filmlerinden Lady Bird’ün yönetmen ve senaristi Greta Gerwig, bu yıl Little Women filmiyle de eleştirmenlerden ve seyircilerden büyük beğeni gördü. Film, Amerika’da daha aralık ayında vizyona girmesine rağmen 2019’un en iyileri listelerinde yerini aldı bile. Meryl Streep, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen ve Lady Bird’de de yönetmenle çalışan Saoirse Ronan gibi isimlerden oluşan şahane bir oyuncu kadrosu oluşturduğu filmiyle Gerwig, kendisine iki Oscar adaylığı getiren önceki filmiyle yakaladığı başarıyı daha da yukarı çekecek gibi görünüyor.

Gerwig’in aynı isimli Louisa May Alcott klasiğinden uyarlayarak 1860’lar Amerika’sında dört kız kardeşin günlük hayatlarına, iniş çıkışlarına ve dönemin gerçekliğine çağdaş bir duyarlılıkla bakan filminin merak uyandıran senaryosu yayınlandı.

1861 kışında başlayan geçmiş ve 1868 sonbaharında başlayan şimdiki zamanla iki zaman çizelgesine ayrılan film, flashbacklerle March Kardeşler’in gençlik ve yetişkinlik yıllarına ışık tutuyor. Bu iki zamanlı anlatım, senaryo metninde de kırmızı (geçmiş) ve siyah (şimdi) yazı tipleri ile ayırt edilebilir.

Louisa May Alcott’ın “Çok fazla sıkıntı yaşadım, bu yüzden neşeli masallar yazarım” sözleriyle okumaya başlayacağınız senaryoya buradan ulaşabilirsiniz.

Little Women, Türkiye’de 14 Şubat 2020’de vizyona girecek.

Yazı: Mine Metin