Kedi dostlarımız ve 2020 gündemi

Yeni normale alışmaya çalıştığımız bir yıl olarak hafızalarımıza kazınan 2020 belki bizler adına pek iyi geçmedi; peki hayvan dostlarımız için nasıl bir seneydi? Bu alışılmadık yıla kedi dostlar için yeniden baktık; miyavlarken ne hissettiklerini aktaran MeowTalk uygulamasından İstanbul sokaklarını arşınlayan Patibüs etkinliğine uzanan gündemleri anımsadık.

Tom ve Jerry 80 yaşında

2020, hepimizin çocukluğunun unutulmazları arasında yer alan, klasikleşmiş çizgi film serisi Tom ve Jerry için de özel bir seneydi. Kedi Tom ile fare Jerry’nin bitmek bilmeyen kapışmaları 2020’de 80. yıl dönümünü kutladı.İkilinin dönüşü 2021’de seyirciyle buluşacak, CGI ve canlı aksiyon içeren Tom and Jerry isimli sinema filmiyle müjdelendi.

Cemal Reşit Rey’de sahneye çıkan kediler

Şubat ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen “Amadeus Fan Club” dinletisinde, CRR Senfoni Orkestrası’yla beraber sahneye çıkan kediler, dinleyicilerin ilgi odağı oldu. Konseri sahneden izleyen kediler orkestra üyelerine zaman zaman zor anlar yaşatsa da, ortaya çıkan eğlenceli görüntüler, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

21 Kedide Sanat Tarihi

Türkçe olarak ilk kez 2020’de yayımlanan bir roman, 21 Kedide Sanat Tarihi, kısa zamanda VakıfBank Kültür Yayınları’nın en çok okunan kitabı oldu. Okuru sanat tarihinde sıra dışı bir yolculuğa çıkaran çalışma, Nia Gould imzalı kedi illüstrasyonlarını çeşitli akımlar ve sanatçılarla ilişkilendiriyor.

Patibüs İstanbul’daki kedi dostlarımızı besledi

Whiskas Türkiye, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde sosyal faydası yüksek bir etkinliğe imza attı ve “Pati Gönüllüleri İyilik için Yollarda’’ söylemiyle yola çıkan Patibüs ile sokaktaki dostlarımızı besledi. İstanbul’da birçok farklı lokasyonda, beş gün boyunca yüzlerce patili dostumuzla buluşan Whiskas Pati Gönüllüleri ile zorlu kış koşulları gelmeden onlara sıcak evler bırakarak, mama beslemesi yaptı.

Gli’ye veda

Yerli ve yabancı medyada Ayasofya’nın sembolü olarak bilinen, 130 binden fazla Instagram takipçisi bulunan “imparatoriçe” Gli’yi 7 Kasım 2020’de sonsuzluğa uğurladık. Sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle eylül ayından beri kalabalıktan uzak yaşayan fenomen dostumuz, 16 yaşında, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye’nin %19’u evlerini kedi dostlarıyla paylaşıyor

Bir Alman şirketinin Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmalar, Türkiye halkının yüzde 19’unun evlerini kedi dostlarıyla paylaştığını ortaya koydu. Elde edilen verilere göre en çok kedi bulunan hane oranı yüzde 47 ile Romanya‘ya, en az bulunan ise Yunanistan ve İspanya’ya ait.

MeowTalk uygulaması

Akvelon isimli bir teknoloji şirketi, kedilerin miyavlarken ne hissettiklerini İngilizce’ye tercüme eden MeowTalk adlı bir uygulama geliştirdi. Uygulamada şu an “Beni besle”, “Sinirliyim”, “Beni yalnız bırak”, “Aşık oldum” gibi 13 farklı ifade bulunuyor.

Anne kedi yavrusunu acile götürdü

Merve Özcan isimli bir Twitter kullanıcısının yaptığı paylaşıma göre, İstanbul’da bir anne kedi, hasta yavrusunu bir hastanenin acil servisine götürüp tedavi ettirdi. Acil servis çalışanları, veterinerlerden önce ilk müdahaleleri gerçekleştirdi; anne kedi de bir an bile yanlarından ayrılmayıp yavrusunu takip etti.

“Kitapları Kurtaran Kedi”

Sosuke Natsukawa’nın Türkçe’ye Kitapları Kurtaran Kedi ismiyle kazandırılan romanı Turkuvaz Kitap’tan çıktı. H. Can Erkin tarafından çevrilen kitap; kendisine dedesinden miras kalan kitapevini kapatmak üzere olan liseli Rintaro ve hayatını değiştiren kedisine odaklanıyor.

“Tiger King” çok konuşuldu

Büyük kedilerin odakta olduğu belgesel serisi, 2020’nin en konuşulan, haftalarca sosyal medyada tartışılan yapımlarından biriydi. Tiger King: Murder, Mayhem and Madness isimli seride; özel bir hayvanat bahçesinin sahibi Joe Exotic ile ona karşı çıkan aktivist Carole Baskin yakın planda.

2 bin yıllık dev kedi figürü keşfi

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, Peru sınırında bulunan Nazca Çölü’nde 2 bin yıllık dev kedi figürü keşfedildi. Kasım ayında ortaya çıkan figür, bölgeye yeni bir gözetleme platformu yapılması amacıyla yürütülen patika inşası sırasında fark edilmiş.

Galler’de büyük kedi kurtarma operasyonu

Galler’de bir ağacın tepesinde mahsur kalan kedi Cookie için bölge halkı tarafından dev bir operasyon düzenlendi. Kendisini bulan Leanne Skinner isimli kişi öncelikle resmî kurumlara başvurmuş, sonuç alamayınca Facebook’tan yardım çağrısında bulunup bir kasaba dolusu insanın toplanmasına vesile olmuştu. 

Kedilerin günlük yaşantılarından anlık öyküler

İstanbullu sanatçılar Ecem Yüksel ve Yasemin Yasu’nun kedilere adanmış kitabı Cat Days’in lansmanı gerçekleşti. İkili, yaptıkları suluboya ve akrilik çalışmalarla, birlikte yaşadıkları kedilerin günlük yaşantılarını anlık öykülere dönüştürdü.

Missy, insan dostuyla 11 yıl sonra yeniden bir araya geldi

Birmingham’da neredeyse 11 yıldır kayıp olan bir kedi, evinden yaklaşık sekiz mil uzakta bulunup, insan dostuyla tekrar bir araya geldi. Şu an 17 yaşında olan Missy 2009’da Eve McDonnell’in arabasından kaçmış ve bütün arama çalışmalarına rağmen hiçbir zaman bulunmamıştı.

En kötü film: “Cats”

Geçtiğimiz yılın en kötü filmlerinin seçildiği 40. Razzie Ödülleri’ne, kedilerin odakta olduğu müzikal uyarlama Cats damgasını vurdu. “En Kötü Film” dahil altı dalda heykelcikle buluşan yapımda Judi Dench, Jennifer Hudson, Taylor Swift ve Ian McKellen gibi önemli isimler rol almaktaydı.

Dünyanın en yaşlı kedisi hayata veda etti

Guiness Rekorlar Kitabı’na “dünyanın en yaşlı kedisi” olarak giren 31 yaşındaki Rubble, temmuz ayında aramızdan ayrıldı. İngiltere’nin Devon kentinde yaşayan kedi, Margaret Thatcher’ın hala iktidarda olduğu 1988’de doğmuştu.

Market müşterilerine mama aldıran kedi

İstanbul’da sürekli marketin kapısında bekleyip kendine yaş mama aldıran akıllı kedi, sosyal medyanın gündemine oturdu. Görüntülerde müşterilere istediği mamayı işaret eden kedi dostumuzun Whiskas tercih ettiğini görüyoruz.

#PatiGönüllüleri 2020’nin son yemeği için 31 Aralık’ta sokaktaki patili dostlarımızla buluşuyor

Kediler için 2020’nin son gününe dair de bir haberimiz var. Whiskas Türkiye, senenin son haftasında “Kedili Fest Yılbaşı” isimli bol patili bir festival ile yılbaşının tüm öğelerini sahiplenen eğlenceli yarışmalar ve sürprizler düzenliyor. Whiskas #PatiGönüllüleri 31 Aralık günü sosyal medya takipçilerinden gelecek talepler doğrultusunda en çok istek gelen semte giderek, İstanbul’un sokak kedilerini besleyecek. Biz de projeye destek veriyor ve 2021’de her kapının önünde bir kap mama ve suyun eksik olmayacağı #MutluPatiliYıllar diliyoruz.


Yükleniyor...