Kemerleri bağlayın, SXSW Online başlıyor

Sinema, müzik, teknoloji ve tasarım alanlarında yılın trendlerinin ilk kez konuşulduğu; kabarık programında film prömiyerleri, canlı performanslar, atölye çalışmaları ve zihin açıcı konferanslara yer veren SXSW, bu yıl 16-20 Mart tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek. SXSW Online’daki etkinliklerden gözlemlerimizi, notlarımızı ve değerlendirmelerimizi festival sırasında ve sonrasında bantmag.com’dan takip edebilirsiniz.

1987’den beri her yıl genişleyerek devam eden South By Southwest’in çevrimiçi programında neler var derseniz… Imogen Heap’in live stream dünyasında müzisyen ve dinleyici ilişkisini mercek altına alacağı konferansı, Edgar Wright’ın Sparks belgeseline ilişkin yönetmen ve grup üyelerinin katılacağı söyleşi, Brian Eno ve Stewart Brand’in müzik-film-yaratıcılık ekseninde ilerleyecek sohbeti, Noah Hawley ve Andrew Bird’den Fargo’nun dördüncü sezonunun perde arkası, Moonlight’ın ardından yeniden güçleri birleştiren Nicholas Britell ile Barry Jenkins’den yeni dizileri The Underground Railroad üzerine bir muhabbet, canlı müziğin geleceğine kafa yoran tartışmalar, Lena Waithe’in korku antolojisi Them’in yaratıcı ekibini bir araya getirecek konferans gibi gibi uzayan bir liste söz konusu.

Ayrıca SXSW kapsamında gerçekleşen Film Festival ve Music Festival programları da oldukça ilgi çekici.

The Drover’s Wife
Film Festival’dan öne çıkanlar

Berlinale’den sonra bir festivalde daha karşımıza çıkan Yngvild Sve Flikke dramedisi Ninjababy, aynı isimli klasik öyküden uyarlanıp western türünün kodlarıyla oynayan The Drover’s Wife, Udo Kier’i cenazesi için bir merhumun saçını yapmak niyetiyle huzurevinden kaçan, emekli bir kuaför suretinde göreceğimiz Swan Song dikkat çekenlerden.

Televizyon kanadında karanlık, absürt ve alaycı bir dünyanın kapılarını aralama iddiasındaki yeni HBO Max dizisi Made for Love, Steven Soderbergh yapımcılığında çekilen The Girlfriend Experience’in 3. sezonu ve Wild Wild Country ile gündemi belirleme güçlerine şahit olduğumuz Duplass Kardeşler’in yeni belgesel serisi Sasquatch’ı görüyoruz.

Özellikle belgeseller arasında seçim yapmak oldukça güç. COVID-19 salgını ekseninde Çin hükümetinin kamuoyundan sakladığı gerçekleri ve ABD’nin bilgilendirme krizine bulunduğu katkıları gözler önüne seren In the Same Breath, hippi-milyoner Michael Brody Jr. ve dağıtacağını vaat ettiği servetinin yarım asır sonra peşine düşen Dear Mr. Brody, Ridley Scott klasiği Alien’ı amatörce tiyatroya uyarlayan bir grup otobüs şoförünün peşine düşen Alien on Stage ve Kevin Smith’in hayatı ile kariyerini odak belleyen Clerk aralarından bazıları.

Music Festival’dan öne çıkanlar

Her yıl yüzlerce grup ve müzisyenin showcase konserlerine ev sahipliği yapan SXSW, 2021 programında da nefis bir seçkiye imza atmış. Squid, TV Priest ve Black Country, New Road gibi İngiltere’nin yeni nesil sahnesinden favorilerimiz takvimde yerini almış. Ayrıca Holy Fuck, Iceage, Altın Gün gibi gruplar da festivalde. Kore, Çin, İsveç, Porto Riko gibi ülkelerden çeşitli oluşumların kürasyonunu üstlendiği keşif rotaları da merak uyandırıcı.

SXSW Online programının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.