Kendine Has Demonation Festivali No:9 / 1. gün programı

4-5-6 Ocak 2019’da gerçekleşecek Kendine Has Demonation Festivali No:9 programını incelemeye ilk günle başlıyoruz.

Bu seneki Demonation’ın açılışını Kadıköy Sineması’nda kurulacak Filtresiz Sahnesi’nde, 2010’dan bu yana Büyük Ev Ablukada’nın “her şeklinin” bir parçası olarak da tanıdığımız Gülin’in solo performansı yapacak. Ardından arkaoda’da devam edecek program farklı müzik türleri arasında sıçrayışlara sahip. Deneysel pop üretimlerini Jtamul adı altında sürdüren Mertcan Mert’in toplumsal cinsiyete, türe, duyguya ve kendine ait sorgulamasını, trip hop ve reggae’ye doğu tınılarıyla selam duran Captain Kubar ve 2018’in dikkat çeken dark-wave gruplarından ELZ & The Cult’ın performansları takip edecek. arkaoda’daki gecenin kapanışını ise DJ kabininde Kutay Soyocak yapacak.

Gülin
20:30 / Kadıköy Sineması – Filtresiz Sahnesi

2010 yılından bu yana Büyük Ev Ablukada’nın “her şeklinin” bir parçası olan Gülin, müziği tiyatro ve çağdaş sanatlarla kesiştiren heranherşeyolabilir projesiyle şarkı yazarlığına yeni boyutlar kattı. Aramalara, bulmalara, kaybolmalara ve değişimlere inanan Gülin, bir süredir canlı performanslarında seslendirdiği bestelerini 2019 yılında albümleştirmeyi planlıyor.

Jtamul
22:00 / arkaoda

Mertcan Mert’in elektronik müzik projesi Jtamul’de düşük çözünürlüklü Youtube vidyoları, vokaller ve soyut ritimler kasıtlı bir lo-fi estetikle kesip biçilen ses örneklerine dönüşürken, müzisyenin müzikal evrenini toplumsal cinsiyete, türe, duyguya ve kendine ait bir sorgulamaya çevriliyor. Yoğun bant hissiyatı, bit sesleri, reverb ve ekolar içinde çözünen belirsiz house ve break ritimlerinin arasında, 20 yaşındaki genç prodüktörün Türkiye’de kuir ve progresif bir genç olarak yaşadıklarına karşı gösterdiği duygusal reaksiyonlar da duymak mümkün.

ELZ & The Cult
23:00 / arkaoda

İstanbul çıkışlı gotik-pop, dark-wave sanatçısı. ELZ ilk olarak 2017 başlarında new-wave esintili teklisi “I Did This to Myself” ile dikkatleri çekti. Ardından Polycephaly adlı ilk stüdyo albümüyle, tekliyle iştahı kabaranların yüzünü güldürdü. Bu albümle ELZ iki farklı kategoride Akademia Müzik Ödülü kazandı ve Hollywood Music In Media Ödülleri’nde Sam Smith, Diane Warren gibi sanatçılarla aynı sene aday gösterildi. Canlı performansları kulaktan kulağa yayılan sanatçı The Soft Moon için Salon İKSV’de sahneyi ısıttı ve İstanbul’un iki yakasında birçok mekânda sahne aldı.

Captain Kubar
00:00 / arkaoda

2018 yılında ilk albümü Space Camels ’ı yayınlayan Captain Kubar, canlı performansında eşsiz doğaçlamalarla birlikte trip-hop ve reggae gibi türleri doğu enstrümanlarıyla harmanlıyor. İlk albümünün hemen ardından bir kısaçalar ve iki tekli daha yayınlayan sanatçı, çalışmalarını dijital kanallardan paylaşmaya devam ediyor. Daha önce Sofar İstanbul ve çeşitli sahnelerde canlı performansıyla dinleyicilerin karşısına çıkan Captain Kubar, Demonation Festivali kapsamında alışılmışın dışında bir performans vaat ediyor.

Kutay Soyocak (DJ Set)
01:00 / arkaoda

Jakuzi grubunun solisti olan Kutay Soyocak, geçtiğimiz yıl çeşitli düetler, yeni gruplar, solo kayıtlar ve farklı konseptlerdeki DJ setleriyle sıklıkla karşımıza çıktı. Festivalin ilk gününü kapatacak setiyle arkaoda kabinine geçecek Soyocak, Bant Mag. Radyo’da iki haftada bir yayınlanan Servis isimli bir program da yapıyor.