Kenneth Branagh’tan 1969 Kuzey İrlandası’na yarı otobiyografik bir geri dönüş

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra rejisini üstlendiği Henry V, Much Ado About Nothing, Hamlet gibi Shakespeare uyarlaması işler ve Murder on the Orient Express, Thor, Cinderella gibi büyük bütçeli yapımlardan aşina olduğumuz Kenneth Branagh, köklerine siyah-beyaz bir geri dönüş yapıyor.

60’lar sonu İrlandası’na, Protestan-Katolik çatışmalarının yaşandığı çalkantılı günlere uzanan yarı otobiyografik filmi Belfast’ten ilk görseller huzurlarda. Birleşik Krallık’ın tanıdık yüzleri Caitriona Balfe, Jamie Gordan, Judi Dench ve Ciaran Hinds’ı barındıran yapımda Branagh’ın çocukluğunu ilk büyük prodüksiyon tecrübesi ile Jude Hill üstleniyor. 

Pandemiyle birlikte gelen belirsizlik ve güvensizlik hissinin projeyi ön plana almasında etkili olduğunu söyleyen yönetmen, bu sürecin onu ‘‘yaşamın kırılganlığı’’ üzerine düşündürdüğünü ve nihayetinde senaryoyu yazmaya motivasyon bulduğunu söylüyor. Branagh’ın kendi hayat öyküsünü aktardığı ve ‘‘en kişisel işim’’ olarak nitelendirdiği Belfast, Kuzey İrlanda’nın aynı isimli başkentinde geçiyor. Mezhep çatışmaları esnasında belirsizlik ve karmaşanın hâkim olduğu süreç Jude Hill’in canlandırdığı Buddy’nin gözünden ele alınmış ve işçi sınıfından bir ailenin bir arada ve güvende kalmaya çalışmasına odaklanılmış. 

12 Eylül’de Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapacak olan yapım, 12 Kasım’da Türkiye’de vizyona girecek gibi.

Yazı: Senay Arslan