Keşfedilmeye hazır 8 yeni podcast serisi

Spordan ekonomiye, müzikten renklere uzanan odaklarla yayın hayatına yenice başlamış podcast serilerinden birtakım tavsiyelerimiz var.

Kanlar Düşer 

Scream, A Nightmare On Elm Street, Hereditary… İsimlerinin bile bazılarımızın içini ürpertmeye yettiği korku filmlerinin derinlemesine konuşulduğu bir podcast serisi. Efe Erdal ve Kerem Biçmen, sevdikleri korku filmlerini kendi deyimleriyle “bıçak altına yatıracak”. 

Bize Ayrılan Süre 

Spora dair içerikler üreten Tuğçe Özdenoğlu bu sefer kadının spordaki yerine odaklanacak; mücadeleci, öncü ve ilham veren kadınları konuk edeceği yeni serisinde sporun içindeki eşitsizliklere değinecek. Anlat Spor Olsun kanalında yayımlanan serinin ilk konuğu Eurosport spikerlerinden Nihan Cabbaroğlu.

The Big Playback (Ingilizce)

Hollanda’nın Utrecht şehrini müzikle donatan Le Guess Who? festivali, müzikle ilgili her şeyi ele alacağı bir podcast serisine başladı. Margaret Munchheimer’ın müzik sektörünün farklı farklı alanlarında çalışan insanlarla sohbet ettiği bu seride, bireysel ve kolektif müzik deneyimine dair konular konuşulacak. “Müzik bir din midir?” başlıklı, müzik ve maneviyat ilişkisini işleyecek üç bölümün ilki yayında.  

Spy Affair (İngilizce)

ABD’ye iki ülkenin ilişkilerini iyileştirme misyonuyla giden Rusyalı bir kadın, kurduğu ilişkiler ve geldiği konumun etkisiyle kısa sürede şüphe çekmeye başlar. Spy Affair, şu ana dek dört bölümü yayımlanmış bir polisiye podcast tiyatrosu. Altı bölümlük bir seri olarak kurgulanan Spy Affair, üç yıl süren FBI araştırmasının ardından 2018’de mahkum edilen Maria Butina’nın gerçek hikâyesinden uyarlanmış.

Kriz Üzerine 

“Bu ekonomi ne olacak” sohbetlerinde daha derinlere inmeyi sağlayacak 8 bölümlük ekonomi-politik bir podcast serisi. 1+1 Express, bu seride iktisatçı Ümit Akçay ve siyaset bilimci Galip Yalman’ı bir araya getiriyor. Konuyu en başından ele alıp, krizin kavramsal tasnifi üzerine kafa yordukları ilk bölüm yayında. 

Renk Üstüne Sohbetler 

Sanat ve tasarım alanlarında renklerin yeri üzerine bir arşiv işlevi görecek, konukların uzmanlık alanlarına ve tecrübelerine göre çeşitlenecek bir podcast serisi. Sohbetleri renkler üzerine araştırmalar yapan Gizem Hız yürütecek. 

Yazdık Ama Okumadınız

Farklı platformlarda yayınlarını sürdüren Dadanizm’in çiçeği burnunda podcast açılımı. “Yazdık Ama Okumadınız”da web sitelerindeki güncel konular hakkında sohbete koyuluyor Seden Mestan ve İris Işık. İlk bölümde NFT’nin hızlı yükselişi, ikinci bölümde de ideal kadın tanımlamalarından uzakta kendin olabilmek üzerine kafa yoruluyor.

Chorus

Bant Mag. yazarlarından Ant Arın Şermet’in hazırlayıp sunduğu yepyeni bir podcast serisi. İki haftada bir Boş Yapma Enstitüsü aracılığıyla yayımlanacak Chorus’un her bölümünde farklı konuklar ağırlanacak ve onların favori albümleri masaya yatırılacak. İlk bölümde konuk Socrates’ten Onur Erdem ve Radiohead’in In Rainbows albümü odakta.

Yazı: Duru Uslu