Killing Eve 4. sezondan fragmanınız var

BBC America’nın Phoebe Waller-Bridge önderliğindeki bol ödüllü dizisi Killing Eve, özellikle barındırdığı oyunculuk performanslarıyla birçok ödül kazanmayı başarmıştı. BAFTA, Altın Küre, Gotham, Oyuncular Birliği dışında; En İyi Drama kategorisinde iki kez aday olduğu Emmy ödüllerinde Jodie Comer, Sandra Oh ve Fiona Shaw da görmezden gelinmemişti. Başrollerinde Oh ve Comer’i izlediğimiz serinin final sezonundan yeni bir fragman huzurlarda:

Dram, gerilim ve aksiyonun kesişim kümesi olan yapımın final sezonunda, seri katil Villanelle ile istihbaratçı Eve’in akıbeti ekranlara gelecek. Fragman, 4. sezonun izleyiciyi nereye götüreceğine dair net bir fikir vermiyor ancak dizinin hayranları, tanıtımdan kesitler ve paylaşılan görseller ile teorilerini dile getirmeye çoktan başladı. 

Geçtiğimiz sezon ikilinin kendi yollarına gitmeye karar verişlerinin hemen öncesinde birbirlerine olan bağlarını kabul etmesiyle sonuçlanmıştı. Tanıtımda yine bu sahneler karşımıza çıkıyor. Bir yandan da yeni bölümlerde olacaklara kısa bir bakış atmaktayız. Villanelle’in palyaço kılığında birine saldırdığı kısa bir kesit çarpıyor gözümüze örneğin. Eve’in saplantısı, Villanelle’in öldürme arzusuyla birlikte doruğa ulaştığından; ikilinin son sezonlardaki eylemlerini tekrarlamaya hazır oldukları görülüyor. Carolyn’in “Bizim gibi insanlar, mutlu sonları olan mutlu hayatlar için yaratılmamışlardır.” repliği, dizideki hiçbir karakter için işlerin yolunda gitmeyebileceğini düşündürürken; son saniyelerde Eve ile Villanelle’in deniz kenarındaki bir iskelede sahil havası alırken görüyoruz.

4. sezonun baş yazarlığını bayrağı Suzanne Heathcote’dan devralan, Sex Education’dan anımsanabilecek Laura Nelson üstlenirken; bu kez yapımcı kadrosunda ona Phoebe Waller-Bridge, Sandra Oh, Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Gina Mingacci ve Damon Thomas eşlik ediyor. İlk sezonun baş yazarı Waller-Bridge, ikinci sezonun ise Promising Young Woman ile üç dalda Oscar’a aday olup birini ödüle çeviren Emerald Fennell’dı.

Luke Jennings‘in bir suikastçıyı merkezine alan, Villanelle isimli roman serisinden uyarlanan dizinin yeni sezonuyla veda edeceği haberini geride bıraktığımız mart ayında almıştık. 20 Şubat’ta AMC’de, 27 Şubat’ta ise BBC America’da yayımlanacak final sezonu, Killing Eve evreni için son olmayacak. Yayımlandığı günden beri gündemden düşmeyen dizinin spin-off projesi için çalışmalar hâlihazırda devam ediyor.

Yazı: Yiğitcan Genç