Ne izlesek: “Annette”, “The Chair”, “Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Druk / Another Round
(20 Ağustos)

Nedir: Akademi ödüllü film, kanımızda doğuştan alkol eksikliği olduğuna ve eser miktarda alkol tüketmenin kişisel yaşamda başarı getireceğine inanan meşhur Finn Skårderud teorisinden yola çıkmakta. Bu teoriyi test etmeye girişen dört ana karakter üzerinden kurduğu anlatısında, hem içme alışkanlıklarının eksileri ve artıları üzerine kafa yoruyor hem de Danimarka’nın alkolle ilişkisine dair ilgiye değer tahlillerde bulunuyor.
Neye benzer: Yine aynı topraklardan, Anders Thomas Jensen sineması örnekleri denenebilir. Adams æbler, De grønne slagtere, Mænd & høns
Kimler var: Danimarka’nın 2 medar-ı iftiharı, Thomas Vinterberg ile Mads Mikkelsen, Jagten’dan seneler sonra bir arada.

Colectiv
(20 Ağustos)

Nedir: Yıl 2015… Bükreş’in bir gece kulübünde çıkan yangından kurtulan yaralılar, yanıkları ölümcül olmasa da çeşitli ihmaller nedeniyle hayatlarını kaybederler. Bir araştırmacı gazetecilik mucizesi olarak tanımlanabilecek belgesel, Romanya sağlık sistemindeki skandalları; yolsuzluğun ve yalanların boyutlarını ayyuka çıkarıyor. Filmin işaret ettiği gerçekler, Romanya sınırları dışında da pek tanıdık elbet.
Neye benzer: Anlatıdaki gazetecilik damarı o kadar güçlü ki Spotlight ve All the President’s Men ile kıyaslayanlar mevcut. Ele aldığı sistem nedeniyle Sicko, The Bleeding Edge ve niceleri de sayılabilir.
Kimler var: Toto si surorile lui belgeselinden de anımsanabilecek Alexander Nanau, Romanya’nın önde gelen sinemacılarından. Colectiv’in Oscar adaylığının ardından 78. Venedik Film Festivali’nde jüri üyeliği yapacak.

PRÖMİYER
Annette
(Amazon Prime, 20 Ağustos)

Nedir: O gün nihayet geldi çattı. Leos Carax, Holy Motors sonrası verdiği 9 yıllık aranın ardından, Cannes’da En İyi Yönetmen ödülüne uzandığı filmiyle tekrar sahalarda. Gerek konsepti, gerek künyesindeki isimler, gerekse yılan hikâyesine dönen prodüksiyon süreci nedeniyle uzun süre sinema gündeminde yer edinen son harikası; opera şarkıcısı Ann ve provokatif bir mizah anlayışına sahip stand-up komedyeni Henry’nin öyküsü.
Neye benzer: Her ne kadar bir rock müzikali olsa da Annette’i türün örnekleri ile kıyaslamak pek mümkün değil. İlla alışılmadık bir müzikale benzeteceksek, Bruno Dumont’un Jeanne d’Arc’ı odak bellediği Jeannette zikredilebilir.
Kimler var: Kadrodaki Marion Cotillard ve Adam Driver’ın yanı sıra filmin asıl yıldızları, efsanevi grup Sparks. Tutku projeleri için hem senaryoyu kaleme almış hem müzikleri bestelemiş hem de oyunculuk performansları sergilemişler.

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed
(Netflix, 25 Ağustos)

Nedir: Bob Ross’u nasıl biliriz? İkonik saçları, yatıştırıcı sesi ve çizdiği mutlu küçük ağaçlar ile dünyanın en ünlü sanat eğitmeni olarak milyonlarca kişiye resim sevinci aşıladı, âdeta kültürel bir fenomene dönüştü. Sanatta hata diye bir şey bulunmadığına, kimi tatlı tesadüfler olduğuna dair öğretiyi zihinlere aşıladı. Bu belgesel film, onun pek bilinmeyen bir yönü üzerine: İş imparatorluğu eksenindeki kişisel mücadelesi.
Neye benzer: Tim’s Vermeer, Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child, Cutie and the Boxer.
Kimler var: Yönetmen, Sasquatch ve Lorena gibi yakın dönem işlerinden anımsanabilecek Joshua Rofé. Yapımcı ekibinde tanıdık bir sima da var: Melissa McCarthy!

The Chair
(Netflix, 20 Ağustos)

Nedir: Game of Thrones’un yaratıcı ekibi gücün getirdikleri üzerine yeni bir hikâye anlatıyor; ne var ki bu seferki lokasyonumuz King’s Landing değil, North Carolina’daki prestijli bir üniversite. Ji-Yoon, İngilizce departmanının başına geçen ilk kadın ve üniversitenin az sayıdaki beyaz olmayan personelinden biri. Yeni idari yükümlülüklerinin üstesinden gelmeye ve aile içi dengeleri sağlamaya çalışırken, kendisini tam anlamıyla bir kaosun ortasında buluyor.
Neye benzer: Hmm, akademik hayata ve üniversite deneyimine akademisyenlerin değil öğrencilerin gözünden bakan Undeclared belki?
Kimler var: David Benioff ve D.B. Weiss’in yapımcı koltuğunda yer aldığı projenin yaratıcıları oyuncu Amanda Peet ile akademisyen Annie Julia Wyman. Killing Eve’de döktüren Sandra Oh bu sefer bir komedinin başrolünde.

American Horror Story: Double Feature
(FX, 25 Ağustos)

Nedir: Hâlâ ilk günkü ilgiyle takip eden var mı bilmiyoruz fakat American Horror Story 10. sezonuyla, hız kesmeden devam ediyor. Üstelik FX’in onayladığı 3 sezon daha yolda. Bu sefer yeni bir konsept denenmiş, iki farklı anlatı tek bir sezonda ele alınmaya karar verilmiş. Tıkanıklık yaşayan bir yazar, hamile eşi ve küçük kızı küçük bir kasabaya taşınacak; bölge sakinleri ve envai çeşit canavar başlarına bela olacak.
Neye benzer: Barındırdığı twist nedeniyle American Horror Story: Roanoke’da da dallanıp budaklanan iki farklı anlatı görmüştük.
Kimler var: Sarah Paulson, Kathy Bates, Leslie Grossman, Billie Lourd, Evan Peters, Adina Porter, Lily Rabe, Angelica Ross ve Finn Wittrock gibi eski yüzlere ek olarak Home Alone yıldızı Macaulay Culkin de kadroda.

BUNLAR DA VAR!
Aden
Gözden kaçmasın

*Aden (MUBI Türkiye, 21 Ağustos)

*Reminiscence (Vizyon: 20 Ağustos)

*Gunpowder Milkshake (Vizyon: 20 Ağustos)

*The Walking Dead – 11. sezon (AMC, 22 Ağustos)

*Work in Progress (Showtime, 22 Ağustos)

*Evil – 2. sezon (Paramount+ 25 Ağustos)

*The Witcher: Nightmare of the Wolf (Netflix, 23 Ağustos)

Post Mortem: No One Dies in Skarnes

*Post Mortem: No One Dies in Skarnes (Netflix, 25 Ağustos)

*The Ultimate Surfer (ABC, 23 Ağustos)

*Untold: Caitlyn Jenner (Netflix, 24 Ağustos)

*Clickbait (Netflix, 25 Ağustos)

*Looney Tunes Cartoons Back to School Special (HBO Max, 19 Ağustos)

*Truth Be Told – 2. sezon (Apple TV+, 20 Ağustos)

*Eyes On The Prize: Hallowed Ground (HBO Max, 19 Ağustos)

Archer

*Archer – 12. sezon (FXX, 25 Ağustos)

*Otwórz oczy (Netflix, 25 Ağustos)

*Growing Up Animal (Disney+, 20 Ağustos)

*Gossip (Showtime, 22 Ağustos) 

*Pazar Klasiği (GAİN)

*Kesişen Kültürler: Latin (beIN CONNECT, 20 Ağustos)

Todos lo saben
Hâlâ izlemediyseniz

*Todos lo saben (MUBI Türkiye, 19 Ağustos)

*La fille seule (MUBI Türkiye, 20 Ağustos)

*200 Meters (beIN CONNECT, 24 Ağustos)

*Toivon tuolla puolen (MUBI Türkiye, 25 Ağustos)

*The Neon Demon (MUBI Türkiye, 22 Ağustos)

*Yaşamın Kıyısında (BluTV)

*Wonderstruck (BluTV)

Festivaller, özel gösterimler

*Kadıköy Belediyesi Sinematek gösterimleri

*KuirFest LGBTİ+ Film Platformu

*BÜ(S)K Açık Hava Gösterimleri

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”