Killing Eve için sonun başlangıcı

Suikastçi Villanelle’i yakalamakla görevlendirilmiş istihbarat müfettişi Eve’in öyküsü olarak başlayan; bu ikisi arasındaki bol katmanlı bağla, romantik ve cinsel gerilimle, bir parçası oldukları kedi fare oyunuyla bağımlılık yaratan BBC America dizisi Killing Eve için dönüş zamanı. Phoebe Waller-Bridge önderliğinde hayata geçen fenomen serinin 4. ve final sezonu, kapsamlı bir fragmanla kendini hatırlattı.

Tanıtımda, son olarak bir köprüde birbirlerine veda eden fakat belli ki yine aralarındaki çekime karşı koyamayan ikilinin yollarının yeniden kesiştiğine şahit oluyoruz. Meşhur Righteous Brothers parçası “Unchained Melody”nin kulaklara çalındığı fragmanda; bir akrep ve kurbağa öyküsünün parçası olduklarından bahsetmekteler. Eve, yeni bir karakter olan ve belli ki romantik bir ilişkiye başladığı Yusuf ile intikam görevindeyken; Villanelle ise “canavar” olmadığını kanıtlamak üzere yeni bir topluluğun parçası oluyor. Öte yandan Carolyn, Kenny’nin vurulmasını emreden kişiyi bulmak üzere olağanüstü bir çaba sarf ediyor.

Killing Eve, özellikle barındırdığı oyunculuk performanslarıyla birçok ödül kazanmayı başarmıştı. BAFTA, Altın Küre, Gotham, Oyuncular Birliği dışında; En İyi Drama kategorisinde iki kez aday olduğu Emmy ödüllerinde Jodie Comer, Sandra Oh ve Fiona Shaw da görmezden gelinmemişti. Comer, karakteri Villanelle ile senaristlerin bu sezon sınırları gerçekten zorladığını düşünüyor: “Villanelle’in ateşinin yeniden harlanmasını istedim, çünkü biraz söndüğünü hissettim. Bu kez Killing Eve‘de hiç yapılmayan, sahip olduğumuz hiçbir şeye benzemeyen bir an var.”

Asıl kadronun yanı sıra Anjana Vasan, Robert Gilbert ve Marie-Sophie Ferdane; 4. sezona katılan yeni yüzler. Vasan, eğitimdeki genç bir suikastçı olan Pam’e, Gilbert ise Eve ile yakın çalışan, orduda da  görev almış Yusuf’a hayat verecek. Ferdane’in karakteri Gunn ise “Villanelle’den bile daha sorunlu” olarak tanımlanıyor.

Final sezonun baş yazarlığını bayrağı Suzanne Heathcote’dan devralan, Sex Education’dan anımsanabilecek Laura Nelson üstlenirken; bu kez yapımcı kadrosunda ona Phoebe Waller-Bridge, Sandra Oh, Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Gina Mingacci ve Damon Thomas eşlik ediyor. İlk sezonun baş yazarı Waller-Bridge, ikinci sezonun ise Promising Young Woman ile üç dalda Oscar’a aday olup birini ödüle çeviren Emerald Fennell’dı.

27 Şubat’ta BBC America ve AMC+’da yayımlanacak final sezonu, Killing Eve evreni için son olmayacak. Yayımlandığı günden beri gündemden düşmeyen dizinin spin-off projesi için çalışmalar hâlihazırda devam ediyor.