King Princess ile bir ayrılığın portresi

Pop – rock hattından titreşimler yayan Brooklynli vokalist, şarkı yazarı ve multi enstrümantalist Mikaela Straus, sahne adıyla King Princess, tazecik bir tekliyle karşımızda. Müzisyen senenin başından bu yana, 29 Temmuz’a randevu verdiği yeni albümü Hold On Baby’de yer alacak parçaları bir bir fırlatıyordu. Zincirin son halkası olan “Change the Locks”, The National üyesi Aaron Dessnerın katkılarıyla hayat bulmuş.

Hafta içi yaptığı bir Instagram paylaşımında Dessner ile büyükbabasının cenazesinden bir gün sonra, hiç hâli olmasa da ekibinin ısrarları üzerine tanıştığını söylemişti Straus. Karlı bir kış günü, Stuyvesant’ta bir çiftlik evine konumlanmış bir stüdyoda gerçekleşen bu buluşmanın ilk mahsulü “Change the Locks” olmuş. Kendini yasın, kederin, stresin tam ortasındayken var eden parça, King Princess için bir merhem etkisi yaratmış âdeta.

Dalgın bir balad tonunda başlayan şarkı, saniyeler ilerledikçe yüksek, gürültülü bir patlamanın içine çekiyor sanki. Karakter değiştiren gitarlar, kuvvetlenen ritimler eşliğinde romantik bir ilişkinin hızlandırılmış öyküsüne şahit oluyoruz. 

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, huzurun çok geride kaldığını anlatıyor King Princess. Türlü hayal kırıklıklarının izinde sürüklendiği fırtınadan sağ çıkmak için elindeki tek seçenek, olan biteni kabul etmek. Hislerini paylaşmaya ilk cesaret eden taraf o oluyor. İçini bir bir döktükten sonra, “Yani sanırım bitti.” sözleriyle bir sayfayı çeviriyor ancak daha yeni başladığını eklemeden de geçmiyor. Can acıtıcı bir veda, ihtimallerin heyecanına bırakıyor yerini.