Kıraathane Kitap Şenliği 12-20 Eylül’de

İlki geçen yıl düzenlenen Kıraathane Kitap Şenliği’ne bu sene de 12-20 Eylül tarihlerinde devam. COVID-19 önlemleri sebebiyle şenlik çevrimiçi yapılacak.

Bu sene de geçen seneki gibi bağımsız yayınevleri standlarında kitaplarını sergileyecek ve yayıncılar, editörler, yazarlar ve çevirmenler okurlarıyla buluşacak. Forum, dinleti, söyleşi, gösterim, okuma gibi çeşitlenen 36 etkinlik düzenlenecek. Tek fark, bu kez şenliğin dijital ortamda, uzaktan katılıma elverişli bir şekilde gerçekleşecek olması. Program kapsamında Zoom üzerinde 25 canlı buluşma, YouTube’da gerçekleşecek 11 ilk gösterim var. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 Kıraathane Kitap Şenliği’nde yer alacak 23 yayınevi ise şunlar:

160. Kilometre, Alef, Aras, Avesta, Baobab, Corpus, Edebi Şeyler, Espas Sanat Kuram, Flaneur, İstos, K24, Kıraathane Kitapları, Kolektif Kitap, Lemis, Lîs, Manifold, Monokl, Norgunk, ONS Dergisi, Propaganda Yayınları, Raskol’un Baltası, Siren, Yort

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi kapılarını 2018 sonbaharında açmıştı. Kıraathane Kitapları bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir yayınevi olarak çeviri ağırlıklı yayınlar yaparak dünya yazarlarının Türkçeye daha önce kazandırılmamış  eserlerine odaklanıyor. İsmini, Arapçada okuma ve ev anlamına gelen “kıraat” ve “hane” sözcüklerinden alıyor. 

Yazı: Ezgi Karaarslan