Kit Sebastian usulü nostaljik funk rüzgârı: Hayat

Yazı: Elif Sevimay

Psikedelik popu, geçmişle günümüzü buluşturan bir sunumla sofralara servis eden ikili Kit Sebastian, taptaze teklisi “Hayat”la yeni çeşniler katıyor karışımına. Azerbaycan halk müziği muğam, parçanın düzenlemesine başlıca ilham kaynağı olmuş; synth groove’unda yeni bir form almış. 


“Hayat”ın kaydı da parçanın nostaljik havasını da muhafaza edecek şekilde Fostex ¼” ile alınmış. Mr Bongo etiketiyle yayımlanan parça ile Londra çıkışlı grup, Türkiye ve Azerbaycan etkileriyle bezeli klasik caz-pop referansları barındıran yeni bir dokunun keşfine çıkıyor. 

Kit Martin ve Merve Erdem’den oluşan grubun aşina olduğumuz ve video kliplerinde de kendisini gösteren retro estetik, yine tonun belirleyicisi. Giriş ve nakarat melodilerinde Türkiye sineması müziklerine şapka çıkarılıyor; oyunbaz ritimlerin suskunluğunda sahneyi bizim adımıza kuruyor. Yol kenarındaki gözler kameranın odağında, ağızlardan dökülen bir “yürü ya, arkana bakma”… Parçanın ortalarına doğru bastıran funk rüzgârı sizin de yolunuzu bulursa, Merve’nin sözüne uyup bir “ah” ile dağıtmaktan çekinmeyiniz.

Yine Mr Bongo etiketi taşıyan son Kit Sebastian albümü Melodi, 2021’de yayımlanmıştı. Bu koleksiyonu takiben, geçtiğimiz bahar aylarında ikili kapımızı iki adet cover ile çalmıştı. Sezen Aksu’nun dillere dolanan “Şinanay”ı ve Stereolab’i birçoklarıyla tanıştıran parça olan “French Disko”nun coverlarını, Los Angeles merkezli köklü müzik platformu Aquarium Drunkard’ın Lagniappe Session serisi için kaydetmişti Kit Sebastian.