KNOWER sonsuzluğuna doğru koşar adım

Yazı: Tuvana Adalı

Genevieve Artadi ve Louis Cole, bu ayın başında 10 yıldan uzun bir süredir birlikte ürettikleri KNOWER çatısı altında tekrar buluşmuş ve 2016 çıkışlı Life’ı takiben yayımlayacakları yeni uzunçalara ilk tekli “I’m The President” ile nefis bir giriş yapmışlardı. Yoldaki albümden yeni bir tadımlık daha düştü. “The Abyss”, koşar adım ritimleri ve hipnoz edici sololarıyla kalıcı bir etki yaratıyor.

Yeni teklide Genevieve Artadi’nin nevi şahsına münhasır funk vokal tekniği ve Louis Cole’un ani kesintilerle ilerleyen yüksek tempolu davul vuruşlarına klavyede Rai Thistlethwayte, basta MonoNeon ve saksafonda Sam Gendel eşlik ediyor. Parçanın ikinci yarısında her birini ayrıca sololarıyla dinlediğimiz ve kendi alanlarında yaptıkları solo işlerle de takibi heyecan yaratan müzisyenler, daha önce de KNOWER bünyesinde bir araya gelmişti.

Parçanın yine Cole ve Artadi imzası taşıyan video klibi; grubun takipçilerinin aşina olduğu bir sistemle, daracık bir kayıt stüdyosunda, kadraja giren akıllı telefonların kaydettiği görüntülerle çekilmiş. Şarkının yapım aşamasına ayna tutan klipte teknik detaylara dokundurmalar yapan şakalı metinler de yine mevcut. Müzik endüstrisi ve güncel üretimlere bir eleştiri ve başkaldırı gibi tınlayan sözler, bilgisayar oyunu estetiğiyle gelen bir kapanış kredisiyle sonlanıyor. Hem işitsel hem görsel deneyim; epey eğlenceli. KNOWER üyelerinin sergilediği duruş ve sundukları alternatif üretim ışığında kararlı bir şekilde bir sonraki bölümüne geçmeye çalışılan bir oyun hissine dönüşüyor böylece.

KNOWER hakkında 

Caz-funk/funk-pop yelpazesinde üretimler yapan ikili, 2010’larda müziklerini YouTube’a yükleyerek dikkat çekmeye başlamıştı. LA Weekly tarafından “Caz, funk ve akıl sağlığının sınırlarını esnetiyorlar” sözleriyle tanımlanan KNOWER, üretimlerinin tüm aşamalarını kendi kendilerine yapmalarıyla da biliniyor. Canlı performanslarındaki çarpıcı deneyim ve ilgi çekici videolarıyla “caz, elektronik ve dijital kültürde uluslararası bir fenomen yarattıkları” söylenebilir. 

Yedi senedir bekliyor olabilecekleri iyiden iyiye sabırsızlandıran yeni albüm KNOWER FOREVER 2 Haziran’da çıkacak. Şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda.

01- Knower Forever
02- I’m The President
03- The Abyss
04- Real Nice Moment
05- It’s All Nothing Until It’s Everything
06- Nightmare
07- Same Smile, Different Face
08- Do Hot Girls Like Chords
09- Ride That Dolphin
10- It Will Get Real
11- Crash The Car
12- Bonus Track