“Kökler ve Filizler”: Gülden Karaböcek ile Tuğçe Şenoğul’un kısa sohbeti

Babylon’un yeni konser serisi Kökler ve Filizler, günümüz sahnesinden isimleri kendilerine ilham kaynağı olmuş anıt isimlerle bir araya getiriyor. Serinin 26 Aralık’taki ilk konserinde sahne alacak Gülden Karaböcek, ilk albümü Gölgelerine’ nin ardından canlı performanslarıyla ses getiren Tuğçe Şenoğul’un sorularını yanıtladı.

“Ben plan yapmam, her şey akışında gider.”

Gülden Karaböcek nelerden, kimlerden ilham alır?

Hiç kimseden ilham almadım. Amatörce gitar, bağlama ve piyano çaldığım ve müzikle vakit geçirmeyi sevdiğim için ilham kendiliğinden oluşuyor. Beste yapmayı çok seviyorum.

Birçok şarkınızın sözleri, bestesi ve düzenlemesi size ait. İlk bestenizi kaç yaşında yapmıştınız ve ne hakkındaydı?

İlk bestem “Dilek Taşı”. Dilek Taşı filmine söz yazıldı. Ben de müziğini hazırladım. Filmin konusu hakkındaydı.

Sizin için yeri ayrı olan bir besteniz?

İlk bestem olduğu için, “Dilek Taşı”nın bende yeri ayrıdır. Söz yazmak ayrı, beste -“müzik”- yapmak ayrı. Şimdi ikisini birbirine karıştırıyorlar. Sözü yazanlar müziği de yapmış zannediliyor.

Müziğinizi hiç dinlememiş birine hangi albümünüzü önerirdiniz?

Hepsini ortaya koyar kendisinin seçmesini isterdim.

Sahnede yaşadığınız ve unutamadığınız bir an?

Sahnede kızımın bana doğum günü sürprizi yaparak şarkımı söylemesi beni çok mutlu etmişti. Unutulmaz bir anı oldu bende.

Bir röportajınızda “Parçalarımda altyapı tamamen batı anlayışı içinde işlenecek, ben ise tamamen türkü anlayışı içinde söyleyeceğim. ‘Ahu Gözlüm’ ve ‘Artık Sorma Beni’ bu türün örnekleridir,” demişsiniz. Bu fikir nasıl oluştu?

Kulağa hoş geldiği için, değişiklik olsun istedim. Bunu da en güzel Onno Tunç’la birlikte başarmıştık.

Arabesk müziğin öncülerindensiniz. Bu müzik artık tüm dünya tarafından dinleniyor. Arabesk müziğin yasaklı olduğu bir dönemden bugünlere gelmek size nasıl hissettiriyor?

Müzik evrenseldir. Bazı kalıpların dışına çıkılmıyor. Arabesk kabul edilmedi. Halen de kabul edildiğini sanmıyorum.

Yeni besteler yapıyor musunuz?

Yeni çok bestem var. 2019’da albüm hazırlığı olacak, yeni hazırladığım müzikleri sevenlerimin beğenisine inşallah sunacağım.

26 Aralık Çarşamba günü sizi Babylon’da izleyeceğiz. Önümüzdeki dönem için planlarınız neler? Sizi daha sık sahnede görebilecek miyiz?

Ben plan yapmam, her şey akışında gider.

Konserin biletleri için buraya tıklayabilirsiniz.