Kokoroko, No Land ve bu hafta başka ne dinlesek?

Kokoroko ilk albümü âdeta yaz esintisi tadında. No Land, uzun bir aranın ardından “Pencere” ile geri döndü. The Big Pink’in yeni teklisi ise Irmak Altıner imzalı bir video ile yayında.

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen çalma listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Kokoroko – Could We Be More
(Brownswood Recordings) 

Londra merkezli sekiz kişilik kolektif Kokoroko, 2018’de interneti kasıp kavuran “Abusey Junction”dan bu yana yolu gözlenen ilk stüdyo albümüyle bizi selamlıyor. İngiltere ve Kenya arasında mekik dokuyan müzisyenlerin ustaca birbirine dokunman, hiçbir tümseğe çarpmayan; caz, funk, soul, Afrobeat ve highlife türlerini 15 şarkıda güzelce işledikleri albüm âdeta bir yaz esintisi tadında. Bütün bu güzelliklerin yanı sıra albümün son bloğunda Marvin Gaye’in 1971 hiti “What’s Going On”a atıfta bulunup bir de cevap veren “Something’s Going On” da sizi bekliyor. 

TEKLİ : Silversun Pickups – Alone on a Hill
(New Machine Recordings)

19 Ağustos’ta yeni stüdyo albümünü paylaşmaya hazırlanan Los Angeles çıkışlı Silversun Pickups’ın yeni teklisinde mikrofonun başında grubun basçısı Nikki Moninger var. Müzisyenin sesinin dinginliğinin ve kırılganlığının öne çıktığı parçanın kayıtları sırasında grubun baş vokalisti Brian Aubert, Moninger’e sürekli “içindeki Kate Bush’u vokallerine yönlendirmesini” öğütlemiş; Moninger de bu tavsiyeyi dinlemiş anlaşılan. Grubun yeni albümden paylaştığı ilk tekliye oranla çok daha sakin ve yalın bir ses dünyası benimseyen ikinci tekliyi adının da ele verdiği üzere yalnızlık temasını benimseyen, Moninger’ı tek başına geçirdiği doğum günü partisinde izlediğimiz klip tamamlıyor. 

TEKLİ: Bill Nace – Boil First
(Drag City)

Kariyeri boyunca Kim Gordon, Chris Corsano, Joe McPhee gibi isimlerle ortaklaşan Bill Nace, deneysel müzik sahnesinin en yaratıcı ve üretken gitaristlerinden. Through A Room adını verdiği yeni albümü için kasıma randevu veren Nace, ilk tekli “Boil First” ile önceki işlerine kıyasla gerilim dozu düşürülmüş bir reverb ve delay banyosuna davet ediyor. Su damlaları eşliğinde deneyimlemek isteyenler için, video klibi de burada.

mall grab
ALBÜM: Mall Grab – What I Breathe
(Looking for Trouble)

Rinse FM dinleyicilerinin setlerine aşina olduğu isimlerden Mall Grab, 2015’ten beri kendi prodüksiyonlarını EP formatında yayımlıyor. İlk uzunçaları What I Breathe, uçsuz bucaksız elektronik müzik haritasının farklı uçlarını tek biletle gezdirmeyi başarıyor. Nitekim Mall Grab de ilk albümü, kişisel ilham kaynaklarının hepsini keşfetme girişimi olarak tanımlıyor. Kalp çarpıntılarını hızlandıran “Intercity Relations”, Turnstile solisti Brendan Yates’in haykıran vokallerini duyduğumuz “Understand” ve Nia Archives eşliğinde damaklarda 90’lar leftfield tadı bırakan “Patience”, favorilerimiz.

TEKLİ: Okay Kaya – Spinal Tap
(Jagjaguwar)

Okay Kaya, üçüncü stüdyo albümü SAP için geri sayım fitilini yaktı. Jagjaguwar aracılığıyla 4 Kasım’da yayımlanacak albümün ilk şarkısı “Spinal Tap”, Austin Lee ortaklığıyla hazırlanmış sürreal animasyon klip ile yayımlandı. Bilimsel bir makaleden öğrendiği, sözlerde de bahsi geçen, omurilik sıvısının yol açtığı nörolojik hareketlenmeler müzisyeni heyecanlandırmış. Okay Kaya, bu bilimsel farkındalığı, yalnızca melodilerle değil görsellikle de kompoze etmek istiyor. Minyatür canlandırmalarla dolu animasyon klibi de bu noktada devreye giriyor.

TEKLİ: Slipknot – Yen
(Roadrunner Records)

Joe Baressi’nin prodüktörlüğünü üstlendiği yeni albümü The End, So Far’ı 30 Eylül’de yayımlamaya hazırlanan Slipknot, ısınma turlarının en şaşırtıcı durağında. Bir balad gibi açılan “Yen”, Corey Taylor’ın herhangi bir Slipknot kaydında hiç duymadığımız vokal stili, gerçekten hiç de fena olmayan bir turntable solosu, bol dönemeçli progresif düzenlemesi ve kışkırtıcı gitar riffleriyle; grubun albümün ismiyle işaret ettiği “yeni döneme” dair merak kabartan bir şarkı.

lies
TEKLİ: Lies – Summer Somewhere 
(Big Scary Monsters) 

American Football grubunun üyelerinden Mike ve Nate Kinsella’nın bu sene start verdiği projeleri LIES’ın üçüncü teklisi. İki kuzenin en yeni işi, umutlu bir gitar yürüyüşle başlayıp yavaş yavaş bir pop melodisi inşa ediyor. Yaza özlem ve yazın getirdiklerine duyulan istekle ilgili bir şarkıya imza atan Kinsella kuzenler, hızla akla dolanan alt yapının etrafını yaylı sürprizleriyle donatmış.

ALBÜM: Moko – Bilmek İstemediğim Ama Kabullendiğim Şeyler
(Hexe Music)

Midwest emo rock sularında gezen tematik albümü Küçük Dünya ile geçtiğimiz yıl tanıştığımız Moko’dan 12 şarkılık yeni bir kayıt. Bir günlüğün sayfalarını karıştırıyor gibi hissettiren sözleriyle gençlik enerjisi aşılayan; kalbi kırık olsa da coşkusu yerinde bir albüm Bilmek İstemediğim Ama Kabullendiğim Şeyler. Lo-fi soundlar ve kirli gitar banyolarından hoşlananlar kaçırmasın.

TEKLİ: Kurban – Gülümse
(Circle Music / Sony Music Türkiye)

Kurban, yıllar sonra yeni bir tekliyle çıkageldi. “Gülümse” isimli yeni parça, aslında 2018’de kaydedilmiş. Eski bir dostla yeniden karşılaşmak gibi bir hissiyat uyandırıyor. Zor zamanların geride kalacağı inancıyla “Ne olur gülümse kurban olayım” diyen şarkı, dinamik bas yürüyüşleri ve gitar riffleriyle dramatik olduğu kadar yüksek tansiyonlu bir akışa sahip.

no land
TEKLİ: No Land – Pencere
(Dinozor Plak) 

Yaptıkları her işte kendilerine has, imza niteliğinde bir sound yakalayan; yakın coğrafyalardan farklı müzisyenlerin bir araya geldiği No Land uzun süre sonra “Pencere” ile geri döndü. Keyiflendiren perküsyonlar ve gitar melodilerinin pozitif bir mod yarattığı parça, gruptan alışık olduğumuzdan daha güneşli, daha yüksek enerjili bir çizgide seyrediyor. Kulağa ara sıra çalınan trompet güzellikleri de şarkıyı derinleştiriyor.

TEKLİ: Louis Cole – Let it Happen
(Brainfeeder)

Louis Cole, doğaçlama gibi hissettiren bir formül oluşturmuş yeni şarkısında. Sakin mırıldanmaların ardından Cole’un tertemiz vokalini duyuyoruz. Dinleyen herkesin eşlik etmek isteyeceği bir ritmik yapısı var parçanın. Bazen kocaman bir orkestranın içindeyiz, bazen de solo bir sahne performansı izliyoruz sanki.  “Let it Happen”ın yine Louis Cole imzalı klibinde ise önce birkaç saniyelik geçişlerle gündelik rutinlerimizde vakit geçirdiğimiz kimi mekânları görüyoruz. Ardından kameranın yakınlaşmasıyla kalabalığın içinde şarkı söyleyen müzisyene geliyor sıra.

TEKLİ: The Big Pink – Rage
(Project Melody Music)

4AD etiketiyle yayımladığı ilk iki albümüyle 2000’ler alternatif rock müziğinin dikkat çekici işlerine imza attıktan sonra sessizliğe bürünmüştü The Big Pink. İngiliz grup 10 yılın ardından yeni bir uzunçalarla geri dönmek için kolları sıvamış. Hatta Ed Harcourt, Nick Zinner, Jamie T gibi heyecan verici konuklarla yaptıkları düetlerle, bu dönüşü bir kutlamaya çevirmişler anlaşılan. Ryn Weaver eşliğinde yazılan “Rage”, 30 Eylül’de yayımmlanacak The Love That’s Ours albümünün ikinci tadımlığı. Irmak Altıner yönetmenliğinde çekilen ve bir gece yürüyüşüne davet eden video klibi de burada.

ani
TEKLİ: Ani – AFY
(Garaj)

Hip hop ve neo-soul tınılarıyla içinde birikenleri akıtıyor 19 yaşındaki müzisyen Ani. Yakında buluşacağımız ilk uzunçalarından paylaştığı ikinci tekli “AFY (Artık Faydası Yok)” da arafta kalmış duygular ve umut arayışını dillendirdiği bir parça. Teklinin düzenlemesi ve prodüksiyonunda Osman Kürşad Tuncer, Orkun Tunç ve Mehmet Emin Sarıoğlu ile çalışan Ani, yeni neslin heyecan uyandıran seslerinden biri. Kendisini saran siyah halatlardan kurtulmaya çalıştığı “AFY” klibi de buradan izlenebilir.

ALBÜM: Art Moore – Art Moore
(Anti / Epitaph)

Boy Scouts’un yaratıcısı Taylor Vick, Ezra Fermanın iş birlikçilerinden Sam Durkes ve Trevor Brooks’un ortaklığı Art Moore’un ilk albümü. Arkasındaki fikir günlük hayattaki, “sıradan” anlarda zamanı durdurmak, o anlara bir bakıma zoom in yapıp; onları zamanda yaymak. Aslında filmlere ve sanat projelerine müzik yazmak amacıyla stüdyoda toplanan üçlü; Durkes ve Brooks’un enstrümantal demolarla çalışıp, Vick’in kendi kendine sözler yazdığı düzende ne kadar hızlı ve üretken çalışabildiklerini görmüşler. Grubun enerjisinin birbirine uyduğu, ilk dinlemede bile incelikli ve bütünlüklü hissettiren albümde de hissediliyor zaten. Synth melodilerinin çoğu şarkıya baz oluşturduğu iş, akustik enstrümanların da yardımıyla genelinde indie rock; “Rewind” ve “October”da ise R&B janrlarının kapısını çalıyor. 

TEKLİ: OtherMxn – Yarasalar
(Vpg World)

Bağımsız sahnede lo-fi elektronik müzik üretimlerini sürdüren OtherMxn, bir yılın ardından yeni albümü için ısınma turlarına başladı. Geçtiğimiz ay Yiğit Tanel Kaçar imzalı bir kliple yayımlanan “SÖYLE”nin ardından sıra “Yarasalar”a geldi. Bloom adını taşıyan yeni albümde pop punk ve cloud rap sularına dalan OtherMxn, “Yarasalar”da auto-tune oyunları ve motorik beat’iyle dünyadan silinmeyi diliyor. Şarkının bir de VPG Rave Mix versiyonu var.

ceylan ertem
ALBÜM: Ceylan Ertem – Duyuyor Musun
(Wovie)

Ceylan Ertem’in geçmişi 2014’e uzanan Duyuyor Musun? başlıklı müzikli söyleşi programı, geçtiğimiz şubat ayında bir YouTube serisi olarak geri dönmüştü. Programda kaydedilen canlı performanslar, 17 şarkılık bir albümde buluştu. Levent Yüksel, Jehan Barbur, Hande Yener, Sıla gibilerinin de aralarında bulunduğu konuklarıyla bir buçuk saatlik bir akış sunan albümün kapak görseli de Vardal Caniş imzası taşıyor.

TEKLİ: CHAI – My Dream 
(Sub Pop Records)

Japon pop punk dörtlüsü CHAI’nin birkaç aydır devam eden tekliler serisinin son numarası. Kendi pozitifliğinin ve tatlılığının farkında olacak kadar yüksek enerjili ama dinleyeni sıkboğaz etmiyor. Havalı gitar melodileriyle donatılmış şarkının niyeti; yapmaktan hoşlandığımız, keyif aldığımız, yaparken bir hayali gerçekleştiriyormuş gibi hissettiren şeylere sıkı sıkı tutunmak, onları kutlamakmış. 

TEKLİ: Golden Dawn Arkestra – Join As One
(Spaceflight Records)

Funk tandanslı fusion grubu Golden Dawn Arkestra, üç yıllık aranın ardından 12 Ağustos’ta bir albüm yayımlayacak. Son tadımlık “Join As One”, coşkulu bir beraberlik çağrısı. Sözleri sevgi ve neşenin, karanlıkla mücadele araçları olduğunu hatırlatıyor. Bir araya gelmek fikrini sinema üzerinden ele alan, yönetmeni Benjamin Blanchard tarafından “sinema sanatına yazılmış bir aşk mektubu” olarak tanımlanan bir video klip de var.

sbtrkt
TEKLİ: SBTRKT – Ghost (feat. LEILAH)
(Save Yourself)

SBTRKT, altı yıl süren molasını haziran ayında “Bodmin Moor”la bozmuştu. Şimdi de pandemi döneminde beraber pek çok şarkı yazdığı solist Leilah ile ortaklaştığı yeni bir tekliyi serbest bıraktı. Hem vokal stili hem düzenlemesiyle bir Billie Eilish şarkısı gibi tınlayan parça SBTRKT için “dünyanın gürültüsünün yarattığı yorgunluk ve bunun sonucu olarak zihninizi korurken tamamen kapanmak ve kopmak istemekle” ilgiliymiş. 

EP: Rid of Me – Sleep Tonight
(Knife Hits Records)

Philadelphia çıkışlı noise punk üçlüsü Rid of Me, coverlara devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Deftones ve Nirvana’nın klasik şarkılarını yorumlayan ekip, bu kez Interpol’den “PDA” ve Shellac’tan “Prayer To God”a el atmış. Itarya Rosenberg’in vokal üslubu iki şarkıya da çok yakışmış doğrusu. Paketin ismi de “PDA”in nakaratından geliyor.

TEKLİ: Frozen Clouds & Kum – Bazen
(Garaj)

Yerli sahnenin heyecan verici metalcore gruplarından Frozen Clouds, önümüzdeki aylarda yeni bir albümle geri dönüyor. Her parçada başka bir konuk müzisyenle farklı janrlara dalıp çıkacak albümde Frozen Clouds’a Sami Baha, Kodes Kahra, 3pillie, Akış Ka gibi isimler eşlik etmiş. Albümün ilk teklisi, Kum’la birlikte kaydedilen “Bazen”, 90’lar alternatif rock nostaljisi yaptırıyor. Kum tarafından çekilen ve halı sahada ter attıran bir klip de var.

Yazı: Cem Kayıran, Elif Öz, İlayda Güler