Komedyenlerin depresyon hikayeleri belgesel oldu: ''Misery Loves Comedy''

‘’Diğer insanların karşısında utanç duyma. Melankoliklerde bu ya hiç yoktur ya da en azından belirgin değildir.’’ Freud’un Yas ve Melankoli’ deki bu sözleri Kevin Pollak’ ın yeni belgeseli Misery Loves Comedy için söylenmiş gibi. Pollak, Larry David, Steve Coogan, Matthew Perry, Kevin Smith, Whoopi Goldberg, Jason Alexander, Stephen Merchant, Rob Delenay, Andy Richter gibi ellinin üstünde Amerikalı ve Kanadalı komedyenin depresyon hikayelerini filme alıyor ve ‘’Komik olabilmek için sefil olmak gerekli mi?’’ sorusuna cevap bulmaya çalışıyor. Pollak, böylece komedinin karanlık yüzü ortaya çıkartıyor.

Yazı: Müge Yıldız

Robin Williams, intiharı yüzünden belki de belgeselde akla ilk gelebilecek komedyenlerden biri. Uzun yıllar depresyon tedavisi gören Williams geçtiğimiz Ağustos ayında hayatına son vermişti ve Williams’ın ardından komedyenler, ve onların ruhsal sorunları, mutsuzlukları uzun bir süre de tartışılmış ve üzerine düşünülmüştü. Biraz daha geçmiş yıllara bakıldığında ise 1968 yılında İngiliz komedyen Tony Hancock’ un intiharı dikkatleri komedyenlerin ruhsal öykülerine çekmişti, yine başka bir İngiliz komedyen Spike Milligan’ın uzun yıllar depresyonla mücadele etmiş ve Depression and How to Survive It isimli kitabın yazarlarından da biri olmuştu. Aynı şekilde bipolar kişilik bozukluğu olan Stephen Fry ise The Secret Life of the Manic Depressive isimli bir televizyon belgeseli hazırlamıştı. Farklı komedyenlerin sahip olduğu bu sorunların doğrudan komedyenlerden gelen verilerle de Pollak’ ın da bu belgeselle aslında benzer bir şekilde komedinin mutsuzlukla arasındaki ince çizgiyi bir kez daha göstermek istediğini de söyleyebiliriz.

Söz konusu belgeselde yer alan komedyenlere baktığımızda ise komedyenlerin doğrudan depresyon ile ilgili yaptıkları projelerin dışında aslında stand-up şovlarını ve televizyon-sinema projelerini, anlattıkları hikayeleri de düşününce ruhsal durumlarından, düştükleri ve karşılaştıkları rahatsız edici durumlardan beslendiklerini de söyleyebiliriz. Larry David’in uzun yıllar düştüğü sefil ve kaygı uyandırıcı durumlardan çıkardığı şovları ve televizyon projelerini hemen akla getirebiliriz. Seinfeld’in ardından özellikle Curb Your Ethusiasm doğrudan örnek olarak alınabilir. Bu durumda belgeselle bir yandan da komedyenlerin komik olma sırlarının açığa çıktığını da söylemek bu anlamda doğru olacak gibi görünüyor.

000051.5992.MiseryLovesComedy_LarryDavid

90 dakikada böylece komik olmanın koşullarının mutsuz ve sefil olmak mı tezi sorgulanırken başka bir tarafıyla da komedyenlerin Freud’ un melankolikler için söylediği belki biraz da narsistler için de dile getirilebilecek depresyonla ince bir çizgiyle bağlanmış bu ruhsal sorunlarından ve utanmanın ötesinde kendiyle dalga geçme süreciyle bir terapi gibi olduğunu söylemek de bu noktada doğru olabilir. Çünkü komedyenler ne kadar çok acı çekerlerse çeksinler belki de bu yüzden komik olmaktan ve insanları güldürmekten vazgeçemiyorlar. Pollak’ ın da kendi sözleriyle dile getirmek gerekirse de ‘’Depresyon ve sefillikten çekmek bir şeyse onu açık açık dile getirmek başka bir şey ve bu kesinlikle çok komik’’.

Yukarıda ismi geçen oyuncuların dışında Jimmy Fallon, Jemaine Clement, Amy Schumer gibi yeni nesil komedyenlerin de yer aldığı belgeselden yayınlanmış teaser’ları aşağıdan izleyebilirsiniz. Filmin galasını da geçtiğimiz haftalarda Sundance‘te yaptığını hatırlatalım!