Konser öncesi: Tony Allen ve 50 yılı aşkın kariyeri

Afrobeat’in öncü isimlerinden Fela Kuti’nin davulcusu olarak kariyerine başlayan Tony Allen, ilerleyen yıllarda sayısız müzisyenle, kayıtlara geçen/geçmeyen birçok projede yer almıştı. Kariyerinin bazı dönemlerinde solo albüm de yayınlayan tecrübeli davulcu, son albümü Tree of Life’ı geçtiğimiz Ekim ayında yayınladı. Albümünün turnesi kapsamında çeşitli festivallerde sahne alan Tony Allen, bu akşam Red Bull Music Academy Night kapsamında Babylon’da sahne alacak. Konser öncesi Tony Allen’ın 50 yılı aşkın kariyerine neler sığdırdığına 5 video ile bakalım dedik.

Fela Kuti

Afrobeat’in efsane ismi Fela Kuti ile birlikte bu janraya öncülük eden isimler arasında yer alan Tony Allen, aslında ilham aldığı Kuti ile birlikte yıllar boyunca enfes işlere imza attı. Ayrıca, Kuti, Allen ve aynı jenerasyonda yer alan sayısız müzisyen, Afrobeat’in yayılmasını da sağlamışlardı. Fela Kuti’nin African 70’yi ağırladığı şahane performansını unutmak mümkün değil.

Seun Kuti & Egypt 80

Fela Kuti ile olduğu kadar oğlu Seun Kuti ile birlikte de canlı performanslar gerçekleştiren Tony Allen, neredeyse Afrobeat akımında ses getiren her grupla en az birer kere çaldı denilebilir. Seun Kuti’nin grubu Egypt 80 ile yaklaşık on yıl önce birlikte çaldıkları “Mosquito Song”un etkileyici canlı performansını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

The Good, The Bad & The Queen

Tony Allen’ın heyecan veren projelerinden biri de Damon Albarn ve The Clash gitaristi Paul Simonon ve Simon Tong ile birlikte yer aldıkları The Good, The Bad & The Queen’di. Birbirinden deneyimli isimlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan albümden, akıllarda kalan şarkılardan biri de “Herculean”dı.

Rocket Juice & The Moon

Rocket Juice & The Moon, her zaman davulların ön plana çıktığı ve vurmalı ritimlerinin ön plana çıktığı şarkıları ile aslında çok da parlayan bir grup olmadı ancak Tony Allen’ın kariyerinde büyük ihtimalle yer aldığı en ilginç projelerden biri oldu. Daha önce birlikte çalıştığı Damon Albarn bir yana bas gitarları çalan Flea ile grubun sound’u gerçekten özgün bir tat yakaladı.

Tony Allen (Solo)

Ve son albümü Film of Life ile dikkatleri üzerine toplayan Tony Allen, albümde yine birçok müzisyeni ağırladı. Nefretiti, Adunni ve yine Damon Albarn’la da birer şarkı kaydeden Allen’ın bu albümü son 3 yılda yayınladığı üçüncü albüm oldu. Albümden çıkan ilk single, yetenekli Damon Albarn’ın vokallerinin eşlik ettiği “Go Back” oldu.