Kore Film Arşivi sayesinde 125 uzun metraj Kore filmi YouTube’da

Son yıllarda öne çıkan Kore sineması, bu yıl ilk kez İngilizce olmayan bir filme verilen “En İyi Film” ödülüyle Oscar tarihine geçen Parasite ile daha da merak uyandırmaya, ilgi çekmeye başladı.

Kore sinemasını merak edip keşfetmek isteyenlere güzel bir haberimiz var: Kore Film Arşivi’nin YouTube’da Kore sinemasının klasiklerine yolculuk edebileceğimiz şahane bir kanalı var. 7 yıl önce açılan kanal, bugün hâlâ repertuvarına filmler ekleyerek izleyicisine zengin bir arşiv sunuyor. Filmleri İngilizce altyazı seçeneğiyle izleyebileceğimiz koleksiyonda, döneminin şimdikinden daha keskin bir tabusu sayılan kadın cinselliğine değinen 1984 yapımı Muleupgwa muleupsa-i / Between the Knees,  Lee Jang-Ho’nun hüzünlü ve şamanik bir yol hikâyesine uzandığı, en çarpıcı filmlerinden 1987 yapımı Nageuneneun kileseodo swiji anhneunda /The Man with Three Coffins, Im Kwon-taek’in 1993 yapımı müzikal drama filmi Sopyonje de var.

Koleksiyonu YouTube’a koymaya destek olan Google ise, Kore bağımsızlığının ilk yıllarında yapılan A Hometown in Heart ve aynı zamanda uluslararası ödül kazanan ilk Kore filmi A Coachman‘in altını çiziyor.

Her ülke sineması, kuşkusuz ki farklı bir tarihe, toplumsal yapıya, kültüre, estetiğe bakış kazandırıyor. Bu zengin arşiviyle Kore sinemasını keşfetmeye başlamak için buraya tıklayarak dalış yapmanız yeterli.

Yazı: Mine Metin