Kübra Uzun, Mozart, beş çayı ve lubunca bir kanon

“Kızlar dinleyin dikkatle, kürlenmeyin gullümlerle. Çok neşeli, but beldeli. Bul sen de naşlat koliyi.”

LGBTİ+ hakları aktivisti, şarkıcı, söz yazarı, DJ ve performans sanatçısı Kübra Uzun, “Koli Kanonu”yla karşımızda. Peki nedir “Koli Kanonu”?

Bu şarkı, Mozart’ın Türkçe’de “Dostlar Kanonu” ismiyle bilinen, KV 560 numaralı ‘O du eselhafter Martin!’ başlıklı dört sesli kanonuna getirilmiş yeni bir yorum. Lubunca sözleri Kübra Uzun ve Akış Ka tarafından yazılmış. Acapella olarak dört kanalı da kaydedilen şarkının harika klibi de yayında. 

Efe Durmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği klipte Kübra ve “ahiret arkadaşları” Madam Sipsi, Dikiz Jülyet ve Butch Berna’yı bir beş çayında izliyoruz. 4 sese 4 karakter. Kübra, ev sahibi olarak buluşmaları her seferinde olaylı geçen arkadaş grubuyla ilişkisini ‘bir şekilde’ dengede tutmaya çalışıyor.

[alt]records etiketiyle yayımlanan “Koli Kanonu” için nefis remikslerden oluşan bir de EP hazırlandı. Acapella’yla açılan EP’de remiksler Fosil, Jtamul, Mx. Sür, Çiçek Çocuk’tan ve Kuman imzalı da bir outro şarkısı var. 

Kübra’nın geçtiğimiz aralıkta dijital ortamda yayımlanan, kendi hayatından yola çıkarak hazırladığı dijital anıtı “A Trans History Sung”a da buradan ulaşabilirsiniz. 

Yükleniyor...