“Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı” web sitesi açıldı

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olup 2006’dan beri faaliyetlerini sürdüren Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, lubunyaların ve kuir sanatla uğraşanların bir araya geleceği, dayanaşacağı ve bilgi aktarımı yapacakları yeni bir oluşum ile karşımızda. KuirFest bünyesi altında açılan Kuir Ağ, tam adıyla Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı’na, kuirfestka.org adresinden erişilebilir.

Özellikle pandeminin etkilemiş olduğu kuir hayat; yalnız sosyalleşme amacı taşımayan, aynı zamanda kendi içerisinde bir iş ve dayanışma ağı olan, sözlü bilgi aktarımı üstünden tecrübelerin paylaşıldığı, LGBTİ+ komünitesinin can damarlarından bir tanesi. 

Kâr amacı gütmeyen bir destek ve dayanışma platformu olan Kuir Ağ, pandemi nedeniyle birbirlerinden uzak kalmış kuir sanatçıları bir araya getirme motivasyonuna sahip ve sanatla uğraşan, uğraşmayı dileyen, öğrenmek, bilgi paylaşmak, tecrübe aktarmak isteyen her LGBTİ+’ya açık. “Özel bilgileri toplayıp bunları kullanıcılarını fişlemek için kullanan ve nefrete maruz kalındığında da kılını kıpırdatmayan ‘büyük veri şirketlerine’ karşı lubunya dostu, güvenli bir dayanışma ve networking platformu olarak” tanımlanıyor bu girişim. 

Site dâhilinde sanat projeleri ve desteklerle ilgili ilanların yanı sıra kuir öznenin sözlü birikimini kalıcı şekillerde birbirlerine aktarabileceği çevrimiçi buluşmalar, video eğitimler ve makaleler yayımlanacak. Yalnız COVID-19 pandemisi değil, gelecekte de benzer engelleyici durumlara karşı bir önlem ve çözüm alternatifi olması umulmakta.

Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı ile ilgili detaylar için kuirfestka.org‘u ziyaret edebilir, Pembe Hayat Derneği ve KuirFest’in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Yükleniyor...