Kült bilim kurgu “Raumpatrouille Orion” iklim krizine temas edecek bir diziyle dönüyor

1966 yılında Almanya’da yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişen 7 bölümlük bilim kurgu dizisi Raumpatrouille Orion, yeniden ekranlara taşınıyor. Amerikan menşeli film yapım şirketi Uncharted Territory, dizide kurulan öyküyü yeni nesil karakterlerle devam ettirecek.

Orijinal seride Komutan Cliff Allister McLane ile uzay gemisi Orion’un mürettebatını, gezegeni bir çeşit uzaylı ırkına karşı korurken izlemiştik. İklim krizinden harap olmuş bir dünya karşımıza çıkıyor bu defa. Yaşlı uzay gemisinin yeni üyeleri –aralarında efsanevi komutan McLane’in torunu ve mülteci bir kadın pilot da var- acımasız bir savaşta hedef hâline gelmekteler.

Yeni proje, birçok açıdan diziye sadık kalmasının yanında; çağımızın önemli meselelerine de temas edecek gibi gözüküyor. Uncharted Territory’den Volker Engel, orijinal dizideki yükselen su seviyeleri mevzusunu bir adım öteye taşıyacaklarını ve iklim krizinin gerçek etkisini göstereceklerini söylüyor: “Hikâyelerimizde, gelecekte çevre korumasının sadece bir politika meselesi olmadığı, aynı zamanda insanlığın hayatta kalmasını garanti altına almanın tek yolu olduğu gerçeğini desteklemeyi planlıyoruz. Bunun bir şekilde bilim kurgu olarak adlandırıldığını düşünmek istiyoruz.’’

Dizinin görsel efektleri ise tanıdık bir isme emanet: Suicide Squad, Spider-Man: Homecoming, Venom ve Edge of Tomorrow filmlerinden anımsanabilecek Oliver Scholl.

Yazı: Banu Üsküdarlı

Yükleniyor...