Kült korku komedi “Fright Night”, 36 yılın ardından devam edecek

80’lerin kült korku komedi filmlerinden Fright Night aramıza geri dönüyor. Yönetmeni Tom Holland’ın (hayır, Spider-Man olan değil) ilk yönetmen ve senaristlik deneyimi olan 1985 yapımı Fright Night, hikâyesine çizgi roman formatında devam ediyor.  

Geride kalan 36 yılda Fright Night’ı kimi devam filmleri izledi. 1988’de Tommy Lee Wallace tarafından çekilen Fright Night Part Two’yu, 2011’de bir tekrar yapım denemesi ve 2013’te Fright Night 2: New Blood adlı filmler izledi. Fakat hiçbir devam filmi, orijinali kadar başarılı olamadı.

İlk çizgi macera

1988’de Now Comics tarafından baş karakterler Charley Brewster, Peter Vincent, Jerry Dandrige, Amy Peterson ve Evil Ed’in dönüşünü ele alan 22 sayılık bir çizgi roman serisi yayımlanmıştı. Bu çizgi roman serisi, korku filmi hayranları tarafından sevilse de Now Comics bir süre sonra iflas ettiği için serinin devamı gelmedi.

Son filmin vizyona girmesinden 6 yıl sonra, 2019’da yönetmen ve yapımcı Tom Holland, filmin haklarını tekrar satın aldı ve Ekim 2020’de Fright Night: Resurrection adlı bir devam filmi yazdığını doğruladı. Yeni haberler ise Fright Night’ın çizgi roman uyarlamalarında 2. deneme olan Fright Night: Dead by Dawn hakkında. 24 Kasım’da piyasaya sürülecek çizgi roman serisi, 1985 tarihli filmin devamı niteliğinde olacak. 

Hikâye, filmden 1 yıl sonrasında başlıyor ve ölümsüzleri kovalayan bir vampir avcısı grubunu ele alıyor. Bu grup, ayrıca filmden de tanıdığımız korku filmi fanı genç Charley Webster, kız arkadaşı Amy Peterson ve şöhretini kaybetmiş bir oyuncu olan Peter Vincent’tan oluşmakta.

American Mythology Productions etiketiyle basılacak Dead by Dawn’un yazarı, yayınevinin de başkanı olan James Kuhoric. Hikâyede yönetmen Tom Holland’ın da parmağı olduğu söyleniyor. Çizimler ise Adam Green’s Hatchet’la tanınan Cyrus Mesarcia’dan.

Fright Night bilgilerimizi tazeleyelim

Film, yeni taşınan kapı komşusu Jerry Dandrige’nin bir vampir olduğunu keşfeden genç Charley Brewster’ı ve başından geçenleri anlatıyor. Kimse ona inanmayınca, Charley; eski yıldız oyuncu, şimdilerin gece kuşağı sunucusu, sözde vampir avcısı Peter Vincent’la birlikte komşusunu durdurmaya çalışıyor. 

Yönetmen Tom Holland’ın ilk yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık deneyimi olan bu film, 2 Ağustos 1985’te vizyona giriyor ve 25 milyon dolar hasılat yapıyor. 

Fright Night, özel efektler için 1 milyon dolardan fazla harcama yapılan ilk vampir filmi olarak anılmakta. 

Holland, filmin çekildiği sürede yapımcı şirket Columbia Pictures hakkında “Stüdyo tüm çabasını Perfect ve Slugger’s Wife filmleri için harcıyordu. Kimse Fright Night’a dikkat etmedi. Bu harikaydı!” diyor.

Yönetmen, filmin çıkış noktası için de hepimizin bildiği bir bir hikâyeden esinlenmiş: Yalancı Çoban. TvOnlineStore röportajında şöyle demiş: “Bir korku filmi hayranı, komşunun yanında bir vampirin yaşadığını düşünürse ne kadar komik olacağı fikrini kafamdan atmaya başladım. Yalancı Çoban olayına ilginç bir bakış olacağını düşündüm. Bu bana gerçekten çok komik geldi. Büyüleyici bir fikir olduğunu düşündüm, ama gerçekten bunun için bir hikâyem yoktu.”

Yazı: Cerensu Bartu