Kum ile bu gece de barda

Son zamanlarda neredeyse her hafta yeni müzik listelerinde Kum ismine rastlıyoruz. Kendisi geride kalan iki ayda, “Küstüm” ve “Yalnız” adlı iki solo teklinin yanı sıra Holistic Tsunami, Mavi, Skylark ve Tanerman ile de birer düet yayımlamıştı. Londra’da geçirdiği yılların da etkisiyle britpoptan punk’a, rock’tan trap’e kadar birçok türden etkilenen Kum, kulağını dolduran müzikal elementlerin izlerini, yaratımına katkıda bulunduğu sonik dünyalara cömertçe taşıyan biri. Yeni şarkı “Barda” ile hip hop’a kısa bir ara verip, dümeni punk sularına kırmış.

Eczanede aranan serotonin, hiç doğmuyor gibi gelen günler, akıldakinin yerine koyulan başka bedenler… Eğlenceli bir akustik gitar yürüyüşü eşliğinde, fazla kaçırılmış bar gecelerinin ardından yaşanan gündelik pişmanlıklar bir bir sıralanıyor parça boyunca. Finale doğru güçlenen ritimler ve vokal armonileriyle enerji tavana vuruyor. Universal Music Türkiye etiketiyle yayımlanan şarkının sözleri Kum’a ait; müziği ise 3pillie, Vibrations, Denzi gibi başka yeni nesil isimlere de prodüksiyon desteği veren Frozen Clouds üyesi Luca Fritz ortaklığıyla yazılmış. 

Kum, geçtiğimiz martta paylaştığı “Karolina”dan bu yana kliplerini bizzat kendisi çekiyor. “Barda”nın videosu için bir kez daha yönetmen koltuğuna oturan müzisyen bu kez, şarkının adıyla müsemma bir bar çalışanı olarak çıkıyor karşımıza. Yakın zamanda sıklığı iyice artan canlı performans görüntülerinden bir kolaj da izliyoruz. Kum’un Demonation Festivali No:11 kapsamında, 12 Mayıs’ta Müze Gazhane’de gerçekleşen ilk konserinde olanlara, klibin bir kısmı çokça tanıdık gelecektir.

Önümüzdeki günlerde, türlü düet projeleri ve yeni konserler aracılığıyla dinleyicilerine seslenmeye devam edecek müzisyen, sonbaharda ise ikinci albümünü yayımlamaya hazırlanıyor. Ardından uzun bir süre boyunca, yazmakta olduğu kitap ve bir diğer ilgi alanı olan sinemaya odaklanacağını açıkladı. Sıradaki Kum konserinin 22 Temmuz’da Zorlu PSM Vestel Amfi’de olduğunu da hatırlatalım.