Kundura Sinema’dan Belgesel Kuşağı, mücadeleci kadın öyküleriyle başlıyor

Kundura Sinema’nın belgesel sinemanın özgün ve güncel yapımlarına odaklanacak Belgesel Kuşağı gösterimleri Beykoz Kundura’da başlıyor. S. Buse Yıldırım küratörlüğünde hazırlanan ve 30 Nisan’da başlayacak olan programın ilk seçkisi “Kadın Gücü” adını taşıyor ve dört kıtadan mücadeleci kadınların öykülerini bir araya getiriyor. 

Pakistan’da bir fabrika yangınında kaybettiği oğlunun adaletini ararken binlerce işçinin de sesi olan Saeeda, Ürdün’ün ilk kadın tesisatçıları Khawla, Aisha ve Rehab, Meksika’nın ringde ve sokakta güreşçi kadınları Lady Candy, Baby Star ile Mini Sirenita, Venezuela’da politikacıların kirli oyunlarına karşı ateşli bir mücadele veren Tamara ve Natalie, bir ay boyunca sürecek seçki boyunca ilhâm verici hikâyeleriyle Kundura Sinema’da olacaklar. Seçkide ayrıca, Brezilya sinemasının önemli yönetmenlerinden Gabriel Mascaro’nun yedi farklı hizmetçi kadını yakından izlediği ödüllü belgeseli Doméstica / Evdeki Hizmetçiler de gösterilecek.

Érase Una Vez Venezuela

Beykoz Kunduranın web sitesinden ücretsiz olarak kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak izlenebilecek yapımlar şu şekilde:

Discount Workers / İndirim İşçileri (2020) – Yön. Ammar Aziz ve Christopher Patz

Doméstica / Housemaids / Evdeki Hizmetçiler (2012) – Yön. Gabriel Mascaro

Érase Una Vez Venezuela / Once Upon A Time In Venezuela / Bir Zamanlar Venezuela’da (2020) – Yön. Anabel Rodriguez Rios

Luchadoras / Kadın Güreşçiler (2021) – Yön. Paola Calvo ve Patrick Jasim

Waterproof / Su Sızmaz (2019) – Yön. Daniela König