La Casa de Papel yaratıcısı Álex Pina’dan Netflix’e yeni dizi

İzlenme rekorları kıran, dünyanın dört bir yanında tematik partilere malzeme olan ve bir yandan da çokça tartışılan La Casa de Papel, kısa süre önce final bölümüyle veda etti etmesine fakat Netflix’in yaratıcısı Álex Pina’dan vazgeçmeye niyeti yok anlaşılan. Platformun, yine Pina’nın zihninden çıkacak bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Sky Rojo ve White Lines gibi işlerde de Netflix ile olan ortaklığını sürdüren Pina’nın duyurulan son dizisi, La Casa de Papel’in 2023’te yayımlanması beklenen spin-off’u Berlin’di. Henüz ismi konmamış yeni Netflix projesi ise ilhamını İspanya’daki varlıklı kesimin pandemi döneminde satın aldıkları yeraltı sığınakları üzerine bir gazete yazısından alıyor. Zengin azınlığın dışarıdaki “tehlikelerden” kendilerini korumak adına inşa ettikleri lüks bir yeraltı sığınağı ve orada kurulan ilişkiler irdelenecek.

İspanya’nın en büyük soygununa kalkışan bir grup suçluya odaklanan La Casa de Papel, Squid Game’in geçtiğimiz eylül ayındaki çıkışına dek Netflix’in İngilizce olmayan yapımları arasında en çok izlenen olma rekorunu taşıyordu. Fenomen serinin dünya genelindeki başarısı sonrası 2018’de Pina, Netflix’le olan yaratıcı ortaklığının devamı adına imza atmıştı ki bu da platformun İngilizce yapım üretmeyen bir sanatçıyla yaptığı ilk anlaşmalardan biriydi. 

Álex Pina’ya göre Netflix’in sağladığı yaratıcı alan, “Kuzey Amerika ve dünyanın geri kalanı arasındaki boşluğu dolduran bir köprü görevi görüyor” ve kendisinin riskli ve farklı işler denemekte özgür kalmasını sağlıyor. Platformun İspanya ve Portekiz içerik yöneticisi Diego Avalos da yaratıcı bir hikâye anlatıcısı olarak bahsettiği Pina’nın gelecekteki işleri için de birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyduklarını söylüyor.

Bahsi geçen proje için yayın tarihi henüz netlik kazanmadı.

Yazı: Eylül Başkaya