"Lamb" değerlendirmesi (2021, Filmekimi) #formdayız

Tür: Korku, gizem, fantastik
Yönetmen: Valdimar Jóhannsson
Yazar: Sjón, Valdimar Jóhannsson
Oyuncular:
Noomi Rapace, Hilmir Snær Guðnason, Björn Hlynur Haraldsson
Formu dolduran:
Senay Arslan

Zaman dilimi ve mekân  

Günümüzde, karlı dağların eteklerinde, sisli bir İzlanda panoraması. 

Ne hakkında? 

Lamb, izlerken rutinlerine ayak uydurduğumuz, çiftlikleri ve koyunlarıyla sakin bir hayat süren Maria ve Ingvar’ın kırsaldaki yaşamına odaklanıyor. Herhangi bir günlerine tanık olduğumuzu sanarken tüm gidişatı değiştiren bir karşılaşma, çocuk sahibi olmayan çiftin düzenini tümden etkiliyor. Ahırda karşılaştıkları mucizevi yenidoğanın yaşamlarındaki boşluğu doldurması onları mutluluğa kavuştururken, doğaya ve iradesine karşı verdikleri savaş ise yıkıma sürüklüyor.

İlk intiba? 

Nefes almaya başladığı ilk dakikadan itibaren içine çektiği evrenin detaylarına dair fazlasıyla merak uyandıran bir film Lamb. İzlanda kırsalına yaptığımız yolculukta gözümüzü karlı dağlara ve soluk yeşil çimenlere doyururken, gerginliğin hâkim olduğu atmosferi ve incelikle düşünülmüş imgeleriyle malum sona adım adım yaklaştırıyor. Bittikten sonra bile hafızanızda hep bildiğiniz bir masalmış gibi yer etmesi de cabası.

Derinlerde ne var?

İnsanlığımızın ve arzularımızın doğa ile girdiği koskocaman mücadele yatıyor alt metinde. Bize ait olmayanı sahiplenişimiz ve zorlama bir aidiyet oluşturma… Çünkü en nihayetinde doğa, tüm mücadelelere rağmen son kararı hep kendisi veriyor; ayakta kalabilenlere ise adapte olmak kalıyor.  

Taşıdığı kodlar

Adım adım katmanlanan hikâyesi ve uzun sessizlikleriyle gerilimi oldukça kıvamında işleyen yapım, korku sineması sınırlarının ötesine geçiyor ve sizi açılması için sabırsızlıkla beklediğiniz bir kapının önünde bekletiyor.

Kimler sever?  

Gerçek ile fantastik olanın sınırları arasında geçiş yapmayı seven, gerek teknik gerek imgesel bağlamda beklentileri yüksek tutanlar, Lamb’in evreninde kendilerine bolca malzeme bulabilirler.  

İzlemeden önce bilmeniz gerekenler 

Lamb, Valdimar Jóhannsson’ın ilk uzun metraj projesi ve her ne kadar korku türünde sınıflandırılsa da yönetmen aynı şekilde düşünmüyor. Yapımı arthouse sinema örneği olarak değerlendirdiğini söyleyen Jóhannsson’a göre Lamb bir tür filmi değil, görsel bir şiir.  

İzlanda masallarının büyülü atmosferinden ilham alan yapım, prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapmıştı. 

Hakkında konuşturuyor mu? 

Evreni her ne kadar fantastik olarak adlandırılsa da kalıplarına sığmayıp şimdiye ve şu ana cuk oturmayı başaran bir yapım Lamb. Belirsizlik atmosferinde ve İzlanda’nın sisli semalarında yürümek isteyenler için itinayla anlatılmış bu görsel masal; yarattığı dünyanın gerçeklerine kapılıp giderken her birinin anlamı üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir alan açıyor.