Le Guess Who? 2021 programına yeni eklemeler

Hollanda’nın Utrecht şehrinde her yıl kasım ayında düzenlenen Le Guess Who? Festivali, geçtiğimiz yıl gerçekleşmesi planlanan 14. buluşmasını 2021’e ertelemişti. Her edisyonunda dünyanın dört bir yanından keşiflerle birlikte hem özel kürasyonları hem de başka bir yerde denk gelmenin pek mümkün olmayacağı efsaneleri buluşturan festival, 2021 takviminden yeni güzellikleri açıkladı.

Bant Mag.’ın da medya partneri olduğu festivalin bu seneki konuk küratörleri John Dwyer (OSEES), Matana Roberts, Lucrecia Dalt, Phil Elverum (Mount Eerie) ve Midroi Takada. Yeni açıklanan isimlerle birlikte bu özel kürasyonlara daha kapsamlı bir bakış atma şansımız oldu.

John Dwyer hem OSEES’le hem de geçtiğimiz yıl ilk albümünü yayımladığı, 70’ler fusion caz sularında yüzen süpergrubu Bent Arcana’yla festivalde olacak. Alman krautrock efsanesi faUSt, Washington çıkışlı noise rock grubu Old Time Relijun ve kapsayıcı müzik kolektifi Earth Girl Helen Brown, Dwyer kürasyonundan dikkat çeken isimlerden.

Bant Mag. No:74’te Moor Mother’la yaptığı zihin açıcı sohbetle ağırladığımız Matana Roberts da festival için Moor Mother liderliğindeki Irreversible Entanglements, LGW? gediklilerinden Jesu, Avustralyalı avangart ambient bestecisi Oren Ambarchi ve özgür doğaçlama sahnesinin özgün basçılarından Joëlle Léandre’yi davet etmiş.

Phil Elverum’un kürasyonunda geçtiğimiz yılın en büyük müzikal hadiselerinden biri olan Nairobi çıkışlı Duma’yı görüyoruz. Elverum aynı zamanda Jay Blackinton eşliğinde Microphones in 2020 albümünü baştan sona çalacak. 

Lucrecia Dalt, Aaron Dilloway (Wolf Eyes) ile sergileyeceği özel performansın yanı sıra elektronik müziğin öncülerinden Beatriz Ferreyra, avangart besteci Felix Kubin, Katalan folk ikilisi Tarta Relana ve Kolombiyalı müzisyen Julián Mayorga’ı davet etmiş.

Japon besteci ve perküsyon sanatçısı Midori Takada, festivalde Ton-Klami’yle bir performans sergileyecek. Ayrıca Den Haag merkezli çok yönlü müzik kolektifi Ensemble Klang da Takada’nın kürasyonunda.

Festivalin genel programına yapılan eklemeler de var tabii. Le Guess Who?’ya özel audiovisual şovuyla Vladislav Delay, The Notwist ve Tenniscoats üyelerinin güç birliği Spirit Fest, Brooklyn’de yaşayan Sufi besteci Arooj Aftab, FKA Twigs iş birlikleriyle tanınan İngiliz çellist Lucinda Chua ve yine Britanya’dan yükselen Grime dalgasının Gambiya asıllı temsilcisi Pa Salieu; genel programa katılan dikkat çekici isimlerden.

11-14 Kasım’da Utrecht’te düzenlenecek festivalin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...