Türkiye’de yayımlanmış plaklarla dünya ahvâli

Hollanda’nın Utrecht şehrinde her yıl kasım ayında düzenlenen Le Guess Who? Festivali, bu yıl gerçekleşmesi planlanan 14. buluşmasını 2021’e ertelemişti. Festival ekibi fiziksel etkinliğin yerine üç günlük çevrimiçi bir televizyon yayını yaptı. 

Le Guess Who?’nun dünyanın dört bir yanından farklı kişi ve oluşumlara yaptığı çağrıyla hayata geçen Reports from Other Continents seçkisi; Nepal’den Meksika’ya, Kolombiya’dan Güney Afrika’ya dünyanın dört bir ucuna uzandı. Programın Bant Mag. tarafından hazırlanan Türkiye içeriği, artık festivalin YouTube kanalında yayında.

Turkish Glimpse: A Look At Global Modern History Through Turkish Songs

Yazar, koleksiyoner, DJ ve araştırmacı Murat Meriç’in belgesel plak koleksiyonundan hareketle, Türkiye’de yayımlanmış; uluslararası ve tarihi olaylara değinen şarkılar ve albümler arasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Muhammed Ali’nin dünya şampiyonu olması, Robert Kennedy’nin öldürülmesi, Ay’a ayak basılması gibi olayların; Türkiye’deki yansımalarını şarkılar üzerinden gözlemliyoruz.

Ayrıca aynı programda yer alan Endonezya, Meksika ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti videoları da erişime açıldı. İzlemek için buraya.

Yükleniyor...