Liars’ın 10. albümü birkaç ay uzakta

2000’den bu yana müziğini her dönem çeşitlendirip farklı estetiklere karakteristik yorumlar getirerek ilgi çekici bir katalog oluşturan Liars, 10. stüdyo albümü için ağustosu işaret etti. Son beş yılda solist Angus Andrew’un solo projesine evrilen Liars, “Sekwar” isimli yeni şarkısının prömiyerini Marc Riley’nin BBC Radio 6’deki programında yaptı.Mute Records etiketiyle yayımlanacak yeni uzunçalarının ismi The Apple Drop. Albüme ilişkin paylaşılan bilgiler, şu an için 6 Ağustos’ta çıkışını yapacağından ibaret. İlk tekli “Sekwar”da aksak bir beat üzerine esrarengiz bir hava yaratan melodiler serpiştiren Angus Andrew’u, spoken word hissiyatı veren vokalleriyle dinliyoruz. Distort edilmiş tonlar ve sarmal gitar partisyonları gibi, Liars’ın ses paletinde sıklıkla yer verdiği unsurlar “Sekwar”da da mevcut.

“Sekwar” için çekilen video klip, prömiyerini bugün (5 Mayıs Çarşamba) Türkiye saatiyle 16.00’da Liars’ın YouTube kanalında yapacak. Sosyal medyada paylaşılan teaser görsellere bakacak olursak Angus’u bir kâşif olarak karanlık tünellerde göreceğiz. (Klip yayımlandığında bu sayfaya da eklenecek.)

Liars kataloğundan 5 harika klip

Yeni Liars klibi için geri sayımı, pek sevdiğimiz 5 Liars videosuyla taçlandırmak isteyenleri aşağı alalım.

Scissor (2010) 
Yön: A Bruntel

5. albüm Sisterworld’ün açılışını yapan “Scissor”ın keskin kırılmalarla dolu kurgusuna eşlik eden bu klipte, Angus’u denizin ortasında başıboş bir botun içinde “uyanırken” görüyoruz. Önce grup arkadaşlarının cansız bedenlerini buluyor, ardından da fantastik bir doğa olayıyla karşılaşıyor.

There’s Always Room On The Broom (2005)
Yön: Ssion

Satanik bir hesap makinesi, gözlerinden ışıklar çıkan gitarist Aaron Hemphill, gözlerinden pizzalar çıkan davulcu Julian Gross, sevişen süpürgeler, yumurtlayan bir ejderha, ağlayan bir ejderha… Bunlar bir tür video kolaj estetiğiyle hazırlanmış “There’s Always Room On The Broom”un üç dakikalık akışında karşınıza çıkacak garipliklerden sadece birkaçı!

Plaster Casts Of Everything (2007)
Yön: Patrick Daughters

Angus’un “I wanna run away, I wanna bring you too!” çığlıklarının yankılanarak agresif bir mantraya dönüştüğü bu güzide şarkımızın klibi, bir David Lynch filminden fırlamış gibi. Karanlık bir otoyolda ışık oyunları ve projektörlerle, lezzetli mi lezzetli bir çıldırma seansı.

Mess On A Mission (2014)
Yön: Luis Cervero

Liars’ın elektronik dans müziğine dalıp cezbedici bir ses evreni yarattığı Mess albümünün, punk ruhlu hit şarkısına çekilen klipte grup üyelerinin yeşil ekran önünde kaydedilen geri adımlarla merdivenden çıkma hareketini sürekli olarak tekrarda ve yönetmen Cervero’nun etrafa yerleştirdiği fantastik detaylarla görüyoruz. AIM Awards’a “Yılın En İyi Bağımsız Müzik Klibi” dalında aday olan “Mess On A Mission”, orijinal fikri ve temiz işçiliğiyle tüm zamanlarda en sevdiğimiz klipler arasında.

WIXIW (2012)
Yön: Alex 2Tone

Başka Liars kliplerinde de araya serpiştirilmiş basketbol referanslarıyla karşılaşabilirsiniz. Fakat grubun 2012 albümüne ismini veren şarkı için çekilen siyah beyaz klip, sizi smaç basmaya çalışan bir gencin zihnine yerleştiriyor. Ağır çekim görüntülerle izlediğimiz beyazlar içindeki genç sporcu, bir türlü hedefine ulaşamıyor ve artan gerilimi videoya da yansıyor. Kabile kostümleri içindeki bir dansçı, beklemekten sıkılmış izleyiciler ve Liars üyelerinin bakışları arasında, o topu o potaya sokmaya çabalıyor; defalarca…