David Bowie ve Buzz Lightyear ile uzayın derinliklerinde

Pixar’ın ilk uzun metraj filmiyle 1995’te hayata geçen ve devam filmleriyle bir efsaneye dönüşen Toy Story, artık spin-off hikâyelerle genişliyor. Serinin favori karakterlerinden Buzz Lightyear ekseninde kurgulanan filmden yeni bir fragman paylaşıldı. Bir kez daha David Bowie klasiği “Starman” eşlikli.

Film geçtiğimiz haftalarda, Pixar’ın LGBTİ+ çalışanlarının Disney’i homofobik olmakla suçladığı #BoycottDisney kampanyasıyla gündeme gelmişti. İki kadının öpüştüğü sahnenin Lightyear için yapılan final kurgudan çıkarılması, büyük tepki toplamıştı. Disney kısa sürede konuyla ilgili özür dileyip, söz konusu sahnenin filme eklendiğini duyurdu.

Orijinal seride Tim Allen’ın seslendirdiği karaktere bu kez Marvel sinematik evreninin Captain America’sı Chris Evans hayat veriyor. Yeni Pixar macerası için mikrofon başına geçen diğer isimler de parmak ısırtıyor: Taika Waititii, Uzo Aduba, Trio Keke Palmer, Dale Soules, James Brolin, Mary McDonald-Lewis, Efren Ramirez ve Isiah Whitlock Jr.

Künyede senarist olarak Soul, Inside Out, Up, Monsters Inc. gibi animasyon harikalarında yapımlara parmağı olan Pete Docter’ın ismini görmek heyecan verici. Yönetmen koltuğunda ise Finding Dory’yi de çeken Angus MacLane var. Kendisi Toy Story Toons: Small Fry (2011) ve Toy Story of Terror (2013) isimli iki kısa animasyon da çektiği için, baş karakter Buzz Lightyear ile muhabbeti eskilere dayanıyor.

Lightyear’da Toy Story’den aşina olduğumuz gibi Buzz’ın yanında Woody ve oyuncak ekibi yok; Buzz Lightyear oyuncağına ilham veren kahramanın hikâyesini anlatılacak. Star Wars ve Star Trek gibi gişe rekortmeni bilim kurgu yapımları andıran galaksiler arası bir evrende, astronot arkadaşlarını kurtarmak için yola çıkan uzay korucusu Buzz Lightyear ile yüksek tansiyonlu bir maceraya yaklaşıyor. Zurg gibi düşmanlarıyla uzayın derinliklerinde kapışan Buzz’ın eşlikçisi, yapay zekâ kedi dostu Kitty Sox da şimdiden Disney’in yeni yıldızı olacak gibi görünüyor. 

Lightyear için belirlenen vizyon tarihi 17 Haziran.