Lizzo bu kez büyük beden şarkıcılar arıyor

Yazı: Kiraz Mısırlıoğlu

Lizzo koleksiyonuna üç Emmy heykelciği ekleyen Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls, Emmy tarihinde En İyi Yarışma kategorisini kazanan ilk streaming platformu yapımı olmuştu. Kendisiyle sahne alacak büyük beden dansçıları bulmak için Amazon Prime Video’da yola çıktığı ilk sezonun ardından, Lizzo ikinci sezona dair ipuçlarını da vermeye başladı. Bu kez büyük beden şarkıcılar aranıyor…

Şarkılarında olduğu gibi, sunuculuğunu da üstlendiği Watch Out for the Big Grrrls programında da kendimizi sevmekle ilgili öğütlerini içselleştirdiğimizden emin olmak niyetinde müzisyen. Beden pozitifliği konusuna sağladığı farkındalık ile tanınan Lizzo, müzik ajanslarının kendisine standart, sıfır beden insanlardan başka dansçılar sağlayamadığından dolayı böyle bir program yapma kararı aldığını söylemişti.

Peki ikinci sezonda bizi neler bekliyor? 

Lizzo, ilk sezonu “inanılmaz deneyim” olarak anıyor ve Amazon ekibiyle bu ortaklığı sürdürmekten duyduğu heyecanı şu sözlerle ifade ediyor: “Bu program sayesinde hayatların değiştiğine tanık oldum ve bu sektördeki engelleri yıkmak ve parlamak için dünya çapında daha da fazla Big Grrrl’e yer açmaya devam etme fırsatı için minnettarım.” 

Programın ikinci sezonunun yapım aşamasında olduğunu açıklayan Lizzo, bu seferki formatın farklı olacağını da duyurdu. İlk sezonu dansçılara odaklanan program, bu sefer vokal yeteneklerini ön plana çıkaracak. Başvuruları 9 Nisan’a kadar sürecek ikinci sezon için Lizzo şu çağrıyı yapmış: “Dans edebilen büyük beden kadın şarkıcılar arıyoruz. Tüm büyük kızlarım, dansçılarım ve şarkıcılarım, şimdi seçmelere katılın. Acele edin!” Amazon Studios’un televizyon departmanı eşbaşkanı Vernon Sanders da Lizzo için “sektördeki en heyecan verici, yaratıcı, neşeli sanatçılardan biri” tanımını yapmış; kendisine katılmamak mümkün değil. 

Doug Pray imzalı bir Lizzo belgeseli

“Hikâyeme hangi kısmında başlarsanız başlayın, ben her zaman müziği takip ediyorum. Bunun asla mümkün olmayacağı fikrine ne kadar yaklaştığıma dair en ufak bir fikriniz yok.”

24 Kasım’da HBO Max’te yayımlanan Love, Lizzo belgeseli, müzisyenin nasıl bir ikona evrildiğini mercek altına alıyor. Müziğiyle kendini ifade ederek nasıl özgüven kazandığını, plak şirketlerinin kendine vermediği şansları tırnaklarıyla kazıyarak nasıl yarattığını ve artık sahneye çıktığında yalnızca kendisini değil; tüm dinleyicilerini temsil ettiğinin bilincinde olduğunu birinci ağızdan dinliyoruz.

Love, Lizzo belgeselinin yönetmen koltuğunda Doug Pray var. HBO ile Dr. Dre’li The Defiant Ones serisi için de birlikte çalışan Doug Pray, Seattle’ın grunge sahnesine dair en önemli kaynaklardan biri olan Hype! (1996) ve turntablism kültürünü merceğe alan Scratch (2001) belgesellerinin de ardındaki isim.