Lollapalooza kurucusundan canlı müziğin geleceğine dair olumsuz öngörüler

Dünya genelinde müzik festivalleri 2020’yi salgın sebebiyle pas geçip 2021’e odaklanıyor. Primavera Sound, Isle of Wight, MELT! gibi büyük çaplı festivaller 2021 programlarından sanatçılar açıklamaya başladı bile. Artık yedi ülkede gerçekleşen dev müzik festivali Lollapalooza’nın kurucularından Marc Geiger ise yakın gelecekten bu kadar ümitli değil.

The Bob Lefsetz Podcast’e konuk olan Geiger, festivallerin “gerçek anlamda” dönüşü için 2022’yi işaret etti. Salgın tam anlamıyla kontrol altına alınmadan, müzik festivalleri gibi “süper-yayıcı” etkinliklerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını dile getiren Geiger, benzer bir öngörüyü “seyircili” spor etkinlikleri için de yapıyor. “Müzik sektöründe önümüzdeki altı ay, geride bıraktığımız altı aydan daha zorlu geçecek. Sonraki altı ay daha da zorlu olabilir” diyen Geiger, virüs gündemdeyken gerçekleşecek festivallerin ayakta kalmasının mümkün olmadığı görüşünde.

“Dünyanın çok uzun bir zorunlu mola aldığına inanıyorum. Birçok insan iklim krizi, çevre kirliliği, trafik, doğa, hayvanlar gibi açılardan bunda olumlu taraflar da görüyor. Zorlayıcı ve ekonomik olarak yıkıcı olduğunun farkındayım ama bu yaşananlar hepimizden daha büyük.”

Tabii ki Geiger’in görüşlerinin odağında ABD olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Farklı ülkeler “normalleşme” sürecini farklı şekillerde deneyimliyor. Yine de günümüzün en geniş müzikal buluşmalarından birine ev sahipliği yapan Lollapalooza’nın başındaki bir isimden gelen yorumlar kıymetli. Marc Geiger’in konuk olduğu podcast’i aşağıdan dinleyebilirsiniz.