Londra Moda Haftası’ndan Lena Dunham’lı sürdürülebilirlik çağrısı

Modelleri, sektör alıcılarını, tasarımcıları ve moda editörlerini buluşturan Londra Moda Haftası 14-18 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Şehrin nabzını tutan organizasyonun kapsamında halka açık gösterilerden sürdürülebilirlik ve etnik modaya odaklanan defilelere birçok farklı etkinlik yer aldı. Sektörün yaratıcı yönünü kaybetmeksizin dünyayı kucaklayabileceğine ve çevreye saygı duyabileceğine vurgu yapan tasarımcıların 2020 odağında elbette sürdürülebilirlik vardı.

Haftanın en göze çarpan isimlerinden biri ise şüphesiz bir jenerasyonun güncesini belgeleyen Girls’ün yaratıcısı Lena Dunham’ın ilk podyum yürüyüşüydü. Once Upon a Time… in Hollywood galasında giydiği elbiseyi de hazırlayan İngiliz tasarımcılar Marco Capaldo ve Kikka Cavenati’nin markası 16Arlington’ın şovunu açan Lena Dunham, ıslak saçı ve altın varak elbisesiyle markanın farklı bedenlere ve kimliklere hitap etme misyonunun bir parçası olmasının yanında geçtiğimiz Oscar töreninde Joker performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ilan edilen Joaquin Phoenix’in ödül konuşmasından etkilenmesine ve vegan olmaya karar vermesine ilişkin yaptığı açıklamayla da 2020 Londra Moda Haftası’nın ikonu haline geldi.

İklim krizi endişeleriyle birlikte pek çok tasarımcı yenilenebilir malzemeler kullanmayı ve yerel el sanatlarını desteklemeyi tercih etti. Bu eğilim, İngiltere’nin önde gelen moda evlerinden Mulberry, Phoebe English ve Johnstons of Elgin’in koleksiyonlarına da yansıdı. Aktivist grup Extinction Rebellion geçtiğimiz eylül ayında organizasyonun iptal edilmesi ve moda endüstrisinin “gezegeni, insanları ve hayvanları sömürmesinin” kınanması için çağrıda bulunmuştu. Bunun üzerine İngiltere’deki Yeşilcilerin ve çevre aktivistlerinin baskısı altında Londra Moda Haftası’nın organizatörleri etkinliğin imajını geliştirmek ve buna yönelik uygulamaları teşvik etmek için harekete geçti. “Çevresel eylemlere öncülük etmek” ve endüstriyi bir araya getirmek için “SWITCH to BLUE” kampanyasının yanı sıra yeniden kullanılabilir bir kanvas çanta için tasarımcı Richard Malone ile iş birliği yapıldı.

Tüm bu çevreci rüzgârın arkasında, büyüyen COVID-19 tehdidi de göz ardı edilmedi. Etkinliğin gerçekleştiği mekânlarda her akşam derinlemesine temizlik ve hafta boyunca dağıtılan anti-bakteriyel el dezenfektanlarına rağmen salgın hakkındaki endişeler alınan önlemlerin ötesine geçti. Sonuç olarak iklim krizi, sürdürülebilirlik, başkaldırı, beden olumlama ve Corona Virüsü bu seneki Londra Moda Haftası’nın başlıklarını oluştururken moda sektörünün geleceği adına yeni kapılar da aralandı.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz