Londra’nın elektronik müzik kültürüne genç ve Siyah bakış: “The New Rave”

Pandemi döneminden ağır yaralar alan müzik ve eğlence sektörünün, üreterek ve kendini müziğin akışına bırakarak beslenen başarılı sanatçılar sayesinde seviye atlayarak geri döneceğine inanmak zor değil. Dünyanın dört bir yanından, müzik ekseninde dayanışma ve birleşme hareketleri yükselmekte. Hepimiz bir topluluğa ait hissetmeyi ve gönül rahatlığıyla eğlenmeyi çok özledik. 

Londra’daki Siyah elektronik müzik sanatçıları, 8 dakikalık The New Rave isimli kısa filmde elektronik müziğe bakışlarını, ‘beyaz perspektifi’nden müziğin evrenselliğine uzanan yolculuklarını anlatıyor. Müzikle tanıştıkları günden itibaren sanatçı olmanın hayalini kuran ama hip hop kültürünün dışına çıkabileceklerini kendi kendine öğrenen bir grup müzisyen, filmin odağında. 

Londra’daki Design Museum’un Electronic: From Kraftwerk to The Chemical Brothers sergisinin bir parçası olarak gösterilen film, serginin COVID-19 önlemleriyle kapılarını kapamasının ardından çevrimiçi erişime açıldı. 

Genç DJ Shy One, kuir ve Siyah bir DJ olarak LGBTİ+ partilerinde çalmaya başlama serüvenini anlatırken; Tash LC, erkek egemen DJ sektörüne girişinden ve onu dinlemeye gelen kadınlarla kurduğu bağın değerinden bahsediyor. Errol Anderson ve Tommy Gold ise bu camiaya ait olmanın hissettirdikleri ve karantina döneminin sahneye olan etkileri hakkında görüşlerini paylaşıyor.

Yazı: Doruk Karaca