Neşe ve acı arasında bir Louis Cole baladı

2009’da kurulan elektronik müzik duosu KNOWER’ın bir yarısı; solist, multienstrümantalist ve şarkı yazarı Louis Cole, “Neşe ve acı arasında özel bir duyguya dokunan zamansız, modern bir balad klasiği” sözleriyle tanımladığı “Let it Happen” adlı yepyeni bir tekli yayımladı. Neredeyse tüm enstrümanları kendisi çalmış; klip de onun ellerinden. 

Louis Cole en son 2019’da, Live Sesh and Xtra Songs EP ile elektronik ve akustik sesleri harmanlayan deneysel bir müzik yaratmıştı. Funk sesleri, tuhaf ritimler, tiz vokaller… Los Angeles’ın modern caz dünyasında bir davulcu olarak yetişmiş olmanın etkisiyle komplike ve katmanlı kompozisyonlar inşa ediyor müzisyen.

Müzik endüstrisindeki birbirini aynalayan kalabalıktan sıyrılan Cole, merak kabartan ortaklıklara da imza atmakta. Caz, rock ve funk ekseninde üreten Snarky Puppy, groove makinesi basçı Thundercat, Amerikalı yeni nesil caz saksafoncusu Sam Gendel, ve ikonik soul şarkıcısı Seal gibi isimlerle beraber çalışmıştı geçmişte.

“Let it Happen”, Flying Lotus’un kurucusu olduğu Brainfeeder etiketiyle dinlemeye açıldı. Louis Cole, doğaçlama gibi hissettiren bir formül oluşturmuş şarkıya. Sakin mırıldanmaların ardından Cole’un tertemiz vokalini duyuyoruz. Dinleyen herkesin eşlik etmek isteyeceği bir ritmik yapısı var parçanın. Bazen kocaman bir orkestranın içindeyiz, bazen de solo bir sahne performansı izliyoruz sanki.  

“Let it Happen”ın yine Louis Cole imzalı klibinde ise önce birkaç saniyelik geçişlerle gündelik rutinlerimizde vakit geçirdiğimiz kimi mekânları görüyoruz. Ardından kameranın yakınlaşmasıyla kalabalığın içinde şarkı söyleyen müzisyene geliyor sıra. Cole’un müzikal anlayışını bir klip formatında izliyor gibiyiz. Onun kim olduğu, nasıl göründüğü, ne kadar önemli biri olduğuyla değil; müziğiyle ilgileniyoruz. Kalabalıklardayken fark etmiyoruz, sadece şarkı söylerken gözlerimiz üzerinde. Tam da onun istediği gibi, yalnızca müzik. 

Yazı: Seray Soylu