Lucrecia Dalt ile ay ışığında dans

Kolombiya kökenli, Berlin’de yerleşik prodüktör ve besteci Lucrecia Dalt, sonik laboratuvarından yeni bir uzunçaları serbest bırakmaya hazırlanıyor. Müzisyenin sekizinci solo işi olacak ¡Ay!, 14 Ekim’de RVNG Intl. etiketiyle yayımlanacak. İlk tadımlık “No tiempo”, albümle tanışmak için harika bir fırsat.

Advertisement

Şarkı, Lucrecia Dalt tarafından bir tür “ağırlıksızlık hissi” üzerine yapılan araştırmaların sonucu olarak ortaya çıkmış. “No tiempo” hakkında, “Bu iki farklı şeyi nasıl bir araya getirebileceğimi düşündüğüm ilk parçaydı: bolero ve bilim kurgu.” diyor müzisyen. Nefesli enstrümanlardan yayılan sakinleştirici titreşimler ve ipek gibi vokalleri ören dört dakikalık bir meditasyon seansı diye tarif etmek de mümkün.

“No tiempo”nun, iki kişi arasında sarp bir kayalıkta başlayan tatlı sohbetin bir dans gösterisine dönüştüğü, yüzünüze yumuşacık bir meltem çarpmış gibi hissettiren, Aina Climent imzalı bir videosu da var. Öyle görünüyor ki bu hikâye başka kliplerde devam edecek.

Albümde ise on parça boyunca bolero, mambo, merengue, salsa, synthler ve bilim kurgu iç içe geçecek. Perküsyonda Alex Lázaro, trompette Angelina Allemano, kontrbas ile klarnette Nick Dunston ve flütte Edith Steyer’ı duyacağımız ¡Ay!, Dalt’ın 2013 tarihli uzunçaları Syzygy‘den bu yana İspanyolca şarkı söylediği ilk kayıt aynı zamanda.

Lucrecia Dalt, 2020’de No era sólida adında bir solo albüm, geçtiğimiz ay ise HBO’nun korku-komedi serisi The Baby’nin orijinal müziklerini bir araya getiren, diziyle aynı adlı bir koleksiyon yayımlamıştı.