Malezya’da görebileceğiniz dünyanın en renkli festivalleri

Güneydoğu Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olan Malezya, her biri tropikal bir cennet olan adaları, yağmur ormanları, etnik mirası, misafirperver insanları, egzotik mutfağı, görkemli festivalleri, ilginç köyleri ile dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesinden birisi. Malezya’da birçok farklı alanda gerçekleşen festivallere bakıyoruz.

Türk pasaportuyla seyahat edenler için özellikle vize istemeyen ülkeler arasında üst sıralarda olan Malezya genel olarak seyahat etmesi hem kolay, hem de uygun seyahat bütçeleri ile gezilebilecek cazip bir ülke.
Bu arada, Malezya’ya girişte Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına 90 gün kalma hakkı da veriliyor.

28 milyonluk nüfusunun çoğu Malaylar, Çinliler ve Hintliler’den oluşuyor. Birbirinden yaşam ve düşünce tarzı olarak son derece farklı üç milletin, beraber sorunsuz bir şekilde yaşadıkları sıra dışı bir ülke. Çok kültürlü bir ülke olduklarından dolayı da ülkede yaşayan etnik grupların kendilerine özgür festivalleri bulunuyor. 

İşte sadece Malezya’da görebileceğiniz festivaller :

1. Malezyanın Renkleri
Her yıl mayıs ayında düzenlenen bu festival ülkenin en renkli kültürel gösterilerine sahip etkinliklerinden biri. Festival, özellikle müzik ve dans performansları ile renkli geçit törenleriyle ön plana çıkıyor.

2. Kuala Lumpur SKA Festival
Ska müziği hayranlarının dikkatini çekecek harika bir festival olan Uluslararası Kuala Lumpur Ska Festivali her yıl mayıs ayının ilk haftası düzenleniyor.

Picture2

3. Wau Festivali
Melaka şehrinin Banda Hilir bölgesinde düzenlenen, Singapur, Tayland, Endonezya ve Çin’den birbirinden yaratıcı ve enteresan uçurmaların yarıştığı festival kesinlikle görülmeye değer.

Picture3

4. Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali – Sarawak
13 Temmuz – 15 Temmuz arasında düzenlenen festival Sarawak kentinde gerçekleşiyor. Bu görkemli müzik festivaline yerli Borneo müzisyenleri ve dünyanın değişik ülkelerinden sanatçılarda katılıyor.

Picture4

5. Muhteşem Malezya Yemekleri Festivali
Malezya’nın muhteşem yemekleri festivali meraklılarına Malay, Çin ve Hint mutfağının lezzetleri bulmak mümkün.

Picture5

6. Deepavali
İyinin kötüyü yendiği festival tüm Hindular tarafından kutlanır. Tüm sokaklarda ve evlerde kandiller, mumlar yakılır. Bu festival ayrıca mali yılın başlangıçı olarak kabul edilir. Yerel halk yeni kıyafetlerini giyer veya banyoları yapılır.

Picture6

7. Borneo Jazz Festivali
Malezya’nın Saravak bölgesinde her sene Mayıs ayının ilk haftası gerçekleştirilen bu festival hem geleneksel hem de modern jazz müziği konserleri ile jazz müzik severlerin büyük ilgisini çekiyor.

Picture7

8. Penang Sıcak Hava Balon Festivali
Her yıl Malezya’nın Penang eyaletinin başkenti olan George Town’da düzenlenen balon festivali izleyicilerine birbirinden renkli kareler yakalama şansı veriyor. Uçmayı ve renkleri seviyorsanız şubat ayının son haftası düzenlenen bu geleneksel etkinliği kaçırmayın!
Malezya’nın sahip olduğu diğer güzellikleri keşfetmek için, bir devlet kuruluşu olan Malezya Turizm Tanıtma Ofisine ait, malezyatatilcenneti.com websitesine de göz atabilirsiniz.

Picture8