Manic Street Preachers külliyatından nefis düetler

Kuruluşunun 35. yılını kutlayan Galli grup Manic Street Preachers, eylül ayında yayımladığı 14. stüdyo albümü The Ultra Vivid Lament’ın ardından özel bir koleksiyonla karşımızda. Spotify’da bizzat Manic Street Preachers kürasyonuyla hazırlanacak nostaljik serilerin ilki, I Live Through These Moments Again And Again: The Duets 1992 – 2021 adıyla dinlemeye açıldı.Grubun 1992’den bugüne gerçekleştirdiği düetleri bir araya getiren derlemede 17 şarkı var. Açılışı Galler çıkışlı bir diğer köklü alternatif rock grubu Super Furry Animals’dan Gruff Rhys’ın eşlik ettiği “Let Robeson Sing”in canlı kaydı yapıyor. 2011 sonlarında Londra’daki O2 Arena’da gerçekleşen Manic Street Preachers konserinde kaydedilen versiyon, ilk kez bir streaming platformunda dinlemeye açıldı.

Manics ile Sunflower Beans’in Julia Cumming’inin son albüm The Ultra Vivid Lament’taki düeti “The Secret He Had Missed” de koleksiyonun ikinci parçası. ABBA esintilerinin hissedildiği coşkulu pop şarkısı, Galli ressam kardeşler Augustus ve Gwen John’un aşırı zıt karakterlerinden ilhamla yazılmış.  Uzun yolda iyi gider, klibi için bir tık yeter.

Manic Street Preachers Tom Jones
Cate le Bon, Mark Lanegan, Tom Jones…

Cate le Bon eşikli “4 Lonely Roads”, Mark Lanegan düeti Blank Diary Entry, Sophie Ellis Bextor’lı “Black Holes For The Young” ve Nina Persson’lı “Your Love Alone Is Not Enough”, derlemenin öne çıkan diğer kayıtlarından. Ayrıca solist James Dean Bradfield’in Tom Jones’la kaydettiği Elvis Presley cover’ı “I’m Left, You’re Right, She’s Gone” da seçkide.

Manic Street Preachers hayranlarını heyecanlandıracak bir diğer güzellik de 1991 tarihli You Love Us EP’sinde yer alan “Spectators Of Suicide” şarkısına Gwenno ile kaydedilen yenilenmiş versiyon. Söz konusu düet, geçtiğimiz yıl Heavenly Recordings’i kutlamak amacıyla yayımlanan Believe In Magic: The First 30 Years of Heavenly Recordings kitabı için kaydedilmişti.

Önümüzdeki aylarda Spotify’a özel olarak hazırlanmış başka Manic Street Preachers güzellikleri de yolda. Düetlere odaklanan derlemeyi, remiksler ve coverlar için yapılmış seçkiler takip edecek. Yine daha önce geniş çaplı erişime açılmamış kimi sürpriz kayıtlarla birlikte tabii.